Brakuje 8 mld złotych na program 100 obwodnic. "Będziemy szukać optymalizacji"

Już dziś wiadomo, że na realizację 100 obwodnic brakuje 8 mld zł - poinformował wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zaplanowany jeszcze przez poprzedni rząd drogowy program nie zostanie jednak przerwany.

- Ok. 8 mld zł brakuje na realizację całego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030 - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. Zapewnił, że nie ma planów zarzucenia programu.

- Nie ma żadnych planów zaprzestania planu budowy 100 obwodnic - oświadczył Gancarz, odpowiadając na pytania posłów. Jak zaznaczył, do 2030 r. na program zabezpieczono w ramach "instrumentu zaciągania zobowiązań" 28,1 mld zł. - Nie są to środki stricte zabezpieczone, ale została stworzona w ramach wprowadzonych przepisów taka możliwość - wyjaśnił.

Reklama

Podkreślił jednocześnie, że już dziś, po aktualizacji kosztorysów wiadomo, że koszt całego programu wynosi co najmniej 8 mld zł ponad te 28 mld zł. - Już widać, że środki w elemencie dłużnym, do 2030 r., są niewystarczające. Na pewno program będzie wymagał większych nakładów niż zaplanowano - powiedział wiceminister.

- Jesteśmy w trakcie audytu.(...) Będziemy szukać optymalizacji, ale nie padło ani jedno słowo o rezygnacji z tego programu - powiedział Gancarz.

Jak poinformował wiceminister, po czterech lata działania programu wybudowano dwie obwodnice, dla 17 podpisano umowy na realizację, osiem projektów jest w trakcie przetargu, a 73 na etapie "mało zaawansowanych przygotowań".

Rządowy program budowy obwodnic został ogłoszony w 2020 roku

Rządowy Program Budowy 100 Obwodnic na drogach krajowych został ogłoszony w lutym 2020 r. Źródłem finansowania jest Krajowy Fundusz Drogowy (KFD) prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)

Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Kolejnym źródłem wpływów do KFD są pieniądze unijne.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: drogi | inwestycje drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »