Brakuje węgla, jego cena rośnie. Premier: To wielki problem, zdaję sobie z tego sprawę

Postaramy się ekogroszek i pelet w większych ilościach kupić - zapowiedział w sobotę w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na rynku brakuje jednego i drugiego paliwa do palenia w piecach, ale rząd robi wszystko, aby je sprowadzić i obniżyć ich cenę.

Szef rządu został zapytany na spotkaniu z mieszkańcami Rypina o kwestię ekogroszku i peletu - ich dostępności, a także możliwej dopłaty do zakupu tych paliw do palenia w piecach.

"Postaramy się ekogroszek i pelet w większych ilościach kupić, bo to jest dzisiejszy problem na rynku. Brakuje węgla, bo Europa wprowadziła embargo na węgiel rosyjski. Brakuje ekogroszku, brakuje peletu. Powołaliśmy specjalny zespół, aby kupować węgiel, kupować ekogroszek, kupować pelet, aby był dostępny dla ludzi po cenie przystępniejszej" - powiedział premier.

Reklama

Morawiecki zauważył, że dziś cena węgla szaleje. "Przynajmniej do tych trzech (ton) to będziemy robili wszystko, aby ten węgiel był dostępny. Dzisiaj koncentrujemy się na kanałach dystrybucji. To będzie nasze zobowiązanie na sezon jesienno-zimowy, że będziemy się starali dostarczyć do polskich domów tańszy węgiel. To wielki problem, zdaję sobie z tego sprawę" - podkreślił premier.

Dodał, że rząd nie chowa głowy w piasek i robi wszystko, aby węgiel zabezpieczyć. "I ekogroszek też" - dodał szef rządu.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych przewiduje, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym (lub wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielolokalowych ogrzewanych węglem) wyniesie nie więcej niż 996,60 zł. To cena maksymalna, co oznacza, że oferowany węgiel może być tańszy. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło kupić maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym. Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Ustawa przeszła już proces legislacyjny w Sejmie oraz Senacie i czeka na podpis prezydenta.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | ceny węgla | ekogroszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »