Branża spirytusowa spodziewa się spadku sprzedaży

​Branża spirytusowa spodziewa się spadku sprzedaży do końca 2020 roku z związku z pandemią - poinformował podczas telekonferencji prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Witold Włodarczyk.

- Jeśli chodzi o sklepy, to przez pierwszy kwartał nie mamy sygnałów o znaczących spadkach. To był specyficzny czas, gdyż klienci kupowali wszystko, co było w sklepie. To się zmieni. Dzisiaj już wiemy, że nie ma problemu z zaopatrzeniem sklepów, pomijając te towary dzisiaj strategiczne jak maseczki, czy rękawiczki jednorazowe, ale to pewnie tylko kwestia czasu, kiedy rozwiążemy ten problem. Alkohol jest dostępny i będzie - powiedział Włodarczyk.

- Na pewno będziemy obserwowali znaczący spadek sprzedaży, gdyż nie jest to produkt pierwszej potrzeby. Często konsument, licząc się z utratą pracy, będzie starał się ograniczać swoje wydatki. My spodziewamy się, że najbliższe dwa, a może nawet trzy kwartały, czyli do końca tego roku, będą dla branży niezwykle trudne.

Reklama

Jak duży to będzie spadek, dzisiaj za wcześnie o tym mówić - dodał.  Według prezesa około 15-20 proc. sprzedaży napojów spirytusowych w Polsce odbywa się przez bary, puby itp. W związku z zamknięciem tego typu lokali ZPPPS postuluje wprowadzenie możliwości zakupu alkoholu on-line w czasie pandemii.

Według związku rząd powinien zrezygnować z wprowadzenia dodatkowej opłaty od tzw. małpek, w związku z tym, że branża spirytusowa podobnie jak inne branże w Polsce, zostanie dotknięta przez pandemię koronawirusa.  Ministerstwo Rozwoju poinformowało pod koniec marca, że rząd nie planuje zmiany terminu wejścia w życie tzw. podatku cukrowego. Planowo wchodzi on w życie 1 lipca 2020 roku.

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia tzw. ustawa cukrowa, nakłada dodatkowe opłaty na wyroby zawierające określone dodatki. Ponadto ustawa wprowadza dodatkową opłatę związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: alkohol | małpki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »