Branża turystyczna wychodzi z kryzysu. Po pandemii nie ma śladu?

Wśród branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii należy branża turystyczna. Jednak to właśnie turystyka, zwłaszcza w krajach południa Europy, najszybciej wychodzi z pandemicznego "dołka" - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Czasowe ograniczenia w przemieszczaniu wprowadzane w ramach walki z wirusem drastycznie pogorszyły sytuację branży turystycznej - zwraca uwagę PIE. Dość powiedzieć, że w 2020 r. liczba noclegów w obiektach turystycznych w Unii Europejskiej  spadła o 51 proc., a podróży samolotowych o 71 procent!

To, że firmy z sektora turystycznego nie zaczęły masowo upadać, zawdzięczamy głównie dzięki krajowym podróżnikom.

Europejczycy spragnieni podróżowania

Europejczycy byli jednak tak bardzo spragnieni podróżowania, że znoszenie epidemicznych obostrzeń związanych z podróżami zaowocowało prawdziwym boomem w turystyce.

Reklama

Wraz z odchodzeniem od pandemicznych ograniczeń nastąpiła szybka poprawa aktywności w branży turystycznej. Wynika ono ze skumulowania się popytu oraz nagromadzenia oszczędności w czasie pandemii - przekonuje PIE.

Europejska Komisja ds. Podróży (European Travel Commission - ETC) wskazuje, że liczba turystów na starym kontynencie w 2022 r. w 75 proc. odpowiadała poziomom z 2019 r.

Poprawa sytuacji w turystyce przede wszystkim w krajach południa Europy

Do szybkiej odbudowy branży doszło głównie w turystycznych krajach Południa. Ze względu na koszty rosła atrakcyjność stosunkowo tanich krajów, jak: Turcja, Serbia, Grecja czy Portugalia - czytamy w opracowaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  

"Wolniejsze odbicie nastąpiło w Europie Wschodniej, co jest spowodowane trwającą wojną w Ukrainie oraz brakiem turystów z Rosji. Największe spadki liczby turystów obserwowane są w Finlandii (-38 proc.) i państwach bałtyckich (-42 proc.)" - wylicza PIE.

Odbudowuje się siatka turystycznych połączeń lotniczych

Systematycznie odbudowuje się lotnicza siatka połączeń. Praktycznie we wszystkich krajach UE w ciągu roku obserwowano dwucyfrowe wzrosty liczby realizowanych lotów. W marcu 2023 r. w państwach UE linie lotnicze zrealizowały o 15,4 proc. lotów więcej niż przed rokiem, w Polsce wzrost sięgał 20,6 proc. (dane Eurostatu).

Branża lotnicza wciąż jednak nie odbudowała się w pełni po pandemii - zwraca uwagę PIE. W odniesieniu do 2019 r. liczba realizowanych lotów w państwach UE pozostaje o 15,3 proc. mniejsza. Lepsze wyniki osiągają jedynie turystyczne kraje, jak: Portugalia (wzrost o 10,7 proc.), Chorwacja (10,5 proc.) czy Cypr (6,9 proc.).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wyjazdy wakacyjne | lotniska | linie lotnicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »