Branża turystyczna wychodzi z kryzysu. Po pandemii nie ma śladu?
Wśród branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii należy branża turystyczna. Jednak to właśnie turystyka, zwłaszcza w krajach południa Europy, najszybciej wychodzi z pandemicznego "dołka" - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Czasowe ograniczenia w przemieszczaniu wprowadzane w ramach walki z wirusem drastycznie pogorszyły sytuację branży turystycznej - zwraca uwagę PIE. Dość powiedzieć, że w 2020 r. liczba noclegów w obiektach turystycznych w Unii Europejskiej spadła o 51 proc., a podróży samolotowych o 71 procent!
To, że firmy z sektora turystycznego nie zaczęły masowo upadać, zawdzięczamy głównie dzięki krajowym podróżnikom.
Europejczycy byli jednak tak bardzo spragnieni podróżowania, że znoszenie epidemicznych obostrzeń związanych z podróżami zaowocowało prawdziwym boomem w turystyce.
Wraz z odchodzeniem od pandemicznych ograniczeń nastąpiła szybka poprawa aktywności w branży turystycznej. Wynika ono ze skumulowania się popytu oraz nagromadzenia oszczędności w czasie pandemii - przekonuje PIE.
Europejska Komisja ds. Podróży (European Travel Commission - ETC) wskazuje, że liczba turystów na starym kontynencie w 2022 r. w 75 proc. odpowiadała poziomom z 2019 r.
Do szybkiej odbudowy branży doszło głównie w turystycznych krajach Południa. Ze względu na koszty rosła atrakcyjność stosunkowo tanich krajów, jak: Turcja, Serbia, Grecja czy Portugalia - czytamy w opracowaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Wolniejsze odbicie nastąpiło w Europie Wschodniej, co jest spowodowane trwającą wojną w Ukrainie oraz brakiem turystów z Rosji. Największe spadki liczby turystów obserwowane są w Finlandii (-38 proc.) i państwach bałtyckich (-42 proc.)" - wylicza PIE.
Systematycznie odbudowuje się lotnicza siatka połączeń. Praktycznie we wszystkich krajach UE w ciągu roku obserwowano dwucyfrowe wzrosty liczby realizowanych lotów. W marcu 2023 r. w państwach UE linie lotnicze zrealizowały o 15,4 proc. lotów więcej niż przed rokiem, w Polsce wzrost sięgał 20,6 proc. (dane Eurostatu).
Branża lotnicza wciąż jednak nie odbudowała się w pełni po pandemii - zwraca uwagę PIE. W odniesieniu do 2019 r. liczba realizowanych lotów w państwach UE pozostaje o 15,3 proc. mniejsza. Lepsze wyniki osiągają jedynie turystyczne kraje, jak: Portugalia (wzrost o 10,7 proc.), Chorwacja (10,5 proc.) czy Cypr (6,9 proc.).
***