Branża w poważnym dołku. Załamanie turystyki zagranicznej w Polsce

Jak wynika z raportu OECD w 2021 roku liczba turystów zagranicznych w Polsce była o 54 proc. niższa niż przed pandemią. Wpływy z turystyki zagranicznej spadły o 60,7 proc. rdr do 28,1 mld zł.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Turystyka krajowa ratunkiem dla HoReCa

W 2021 roku liczba turystów zagranicznych wzrosła do 9,7 mln, ale - jak wskazano - była mniejsza o 54 proc. w porównaniu do poziomu sprzed pandemii. Jak stwierdzono w raporcie, Polska odnotowała szybsze ożywienie w przypadku turystyki krajowej - w 2021 roku liczba turystów krajowych wyniosła 46,3 mln, co stanowiło spadek o 9,7 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. 

"Po osiągnięciu rekordowego poziomu 21,2 mln zagranicznych przyjazdów turystycznych w 2019 r., Polska odnotowała zaledwie 8,4 mln przyjazdów zagranicznych w 2020 r., co stanowi spadek o 60,2 proc." - przekazano.

Reklama

Największy ruch generują Niemcy

Jak wynika z badania, największy ruch wygenerowali turyści z Niemiec (40,7 proc.), drugie miejsce zajęli Ukraińcy (12,1 proc.). Wpływy z turystyki zagranicznej spadły do 28,1 mld zł (spadek o 60,7 proc) w ujęciu rok do roku. 

Jak wynika z badania, na początku wojny Rosji z Ukrainą w Polsce odnotowano spadek rezerwacji noclegów w całym kraju. Dodano, że "ze względu na utrzymującą się niepewność związaną z licznymi kryzysami, tempo odbicia turystyki w Polsce jest trudne do prognozowania".

Liczba turystów zagranicznych w 2024 roku może zbliżyć się do poziomu sprzed pandemii, a w 2025 roku go przekroczyć.

Inflacja uderza w turystykę

Zgodnie z szacunkami OECD, negatywny wpływ na odbudowę turystyki w 2022 roku w badanych państwach będą miały czynniki takie jak inflacja i osłabiona siła nabywcza gospodarstw domowych. Organizacja oceniła, że celem odbudowy niezbędna będzie m.in. promocja "zielonej turystyki", zapewnienie stabilnego sektora turystyki oraz podjęcie szerokiej współpracy pomiędzy rządami państwowymi a prywatnymi przedsiębiorcami.

Turystyka odpowiadała za około 4,5 proc. PKB Polski, a sektor zakwaterowania i gastronomii zatrudniał w 2020 roku 195 tys. 539 osób - o 6,1 proc. mniej w ujęciu rocznym.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | branża turystyczna | branża HoReCa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »