Reklama

Brexit byłby złą wiadomością dla gospodarki Rosji - German Gref

- Wystąpienie W. Brytanii z UE byłoby złą wiadomością dla gospodarki rosyjskiej i mogłoby skutkować spadkiem PKB Rosji o 1 proc. - powiedział szef Sbierbanku German Gref. Zdaniem ministra gospodarki Aleksieja Ulukajewa, wpływ Brexitu na PKB Rosji trudno ocenić.

Reklama

Wypowiedzi przedstawicieli Rosji dla Bloomberga cytowały w piątek agencje RIA-Nowosti i TASS.

- Brexit może doprowadzić do spadku rosyjskiego PKB o 1 procent. Wyjście W. Brytanii z UE byłoby złą wiadomością dla rosyjskiej gospodarki i doprowadziłoby do paniki na rynku papierów wartościowych - powiedział Gref, szef największego rosyjskiego banku, w przeszłości minister gospodarki.

Jego zdaniem, akcje rosyjskich firm mogłyby w rezultacie spaść o 5 do 10 procent. Akcje samego Sbierbanku, które w zeszłym tygodniu straciły ok. 10 procent, mogłyby spaść o kolejnych 10 procent - ocenił Gref.

- To będzie panika, będzie to miało nadzwyczaj negatywny wpływ na naszą gospodarkę, nasz kurs wymiany, na inwestorów i na rosyjskie papiery wartościowe. Nie jestem pewien, czy trwałoby to w perspektywie długoterminowej, ale nerwowa reakcja może być bardzo negatywna - uznał szef Sbierbanku.

Ulukajew ocenił, że "nikt nie wie, jak Brexit wpłynie na PKB Rosji". Wskazał jednak, że "Brexit sprzyja wahaniom na rynkach, w tym na rynku ropy, a wyjście W. Brytanii z UE może doprowadzić do długiego okresu wysokiej zmienności".

Minister rozwoju gospodarczego wskazał na znaczenie Londynu, międzynarodowego centrum finansowego, dla rynku kapitałowego. Brexit wpłynąłby na ten rynek i wywołałby wzrost zmienności na światowym rynku finansowym. - To będzie miało wpływ na wszystkich kredytobiorców, na wszystkie firmy, które pracują na rynku finansowym. Z tego powodu dla nas oznaczałoby to dużą zmienność i dodatkowe problemy - powiedział Ulukajew.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej odbędzie się 23 czerwca.

Dowiedz się więcej na temat: Rosji | brexit | zły | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »