Brexit zniechęcił Polaków do studiowania w Wielkiej Brytanii
Już nie uczelnie Wielkiej Brytanii a Danii i Holandii są najczęściej wybierane przez polskich studentów. O wyborze zagranicznych szkół wyższych decyduje ich poziom, system nauczania, ale też kwestie finansowe. W Danii nauka w szkołach wyższych jest bezpłatna, a w Holandii studenci mogą liczyć na kredyty - wynika z badań Elab Education Laboratory, doradczej firmy edukacyjnej i organizatora największych targów edukacyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej.
Do niedawna najczęściej wybieranym przez Polaków miejscem zagranicznych studiów była Wielka Brytania. Kraj ten cieszył się popularnością ze względu na prestiż uczelni, możliwość doskonalenia języka angielskiego ale też fakt, że Polscy studenci wnosili takie same opłaty jak Brytyjczycy i otrzymywali stypendia pokrywające czesne. Wraz z brexitem sytuacja uległa zmianie choć słynne uczelnie, takie jak Oxford czy Cambridge, wciąż cieszą się zainteresowaniem Polaków.
Teraz najwięcej osób chce studiować w Danii, gdzie system edukacji nastawiony jest na zdobywanie praktycznych umiejętności oraz udział w projektach organizowanych przez międzynarodowe firmy. Nauka jest bardziej spersonalizowana a zajęcia realizowane w małych grupach. Holenderskie uczelnie kuszą zagranicznych studentów bogatą ofertą studiów po angielsku (ponad 2 tysiące kierunków). Dzielą się na uniwersytety badawcze oraz nauk stosowanych, gdzie w ramach studiów odbywa się roczne praktyki.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
- Dla wielu studentów duże znaczenie mają kwestie finansowe, stąd duża popularność Danii, gdzie studia są bezpłatne. Zyskuje również Holandia, w której uczelnie oferują zwolnienie z 50 proc. kosztów czesnego za pierwszy rok studiów oraz możliwość uzyskania pożyczki - wyjaśnia Dominika Gubczyk, ekspertka Elab Education Laboratory. Za pośrednictwem Elab, w tym roku na studia do Danii i Holandii aplikowało o 260 proc. i 129 proc. więcej kandydatów niż w roku poprzednim.
Na popularności zyskują uczelnie Niemiec, Szwecji czy Hiszpanii. Po angielsku można studiować również na wielu uczelniach we Włoszech, gdzie Polacy najczęściej decydują się na kierunki medyczne. Oferuje je 13 uniwersytetów. Ci, którym zależy na studiowaniu w kraju anglojęzycznym wybierają Irlandię. - Jest to kraj, w którym można liczyć na zdecydowanie niższą kwotę czesnego niż w Wielkiej Brytanii - wyjaśnia Dominika Gubczyk. Tych, których nie stać na wysokie opłaty studiują na Cyprze. Niektóre uczelnie tego kraju dają bowiem możliwość skorzystania z wymiany studenckiej z uczelniami z Wielkiej Brytanii. Podobne możliwości oferują szkoły wyższe w Niemczech. Na przykład Lancaster University Leipzig jest działającym w Lipsku kampusem uniwersytetu z północno-zachodniej Anglii.
Ewa Wysocka