Reklama

Bronisze: Co zdrożało, a za co zapłacimy mniej niż rok temu?

Inflacja daje się Polakom coraz mocniej we znaki, co dostrzegają również konsumenci podczas codziennych zakupów. - Analizując ceny widzimy jednak, że nie wszystko drożeje. Wiele gatunków warzyw i owoców notuje spadki cen. Niektóre gatunki czy odmiany mają ceny zbliżone do tych ubiegłorocznych - wskazuje Anna Kaszewiak z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zacznijmy od podwyżek cen niektórych produktów. Ziemniak - odmiana Irga - kosztuje teraz w hurcie od 70 groszy do złotówki za kilogram. Rok temu cena wynosiła między 33 a 53 groszy za kilogram. Zdrożała również odmiana Irys. Rok temu kilogram kosztował między 36 a 50 groszy, obecnie od 80 groszy do złotówki.

8 października 2021 roku na Rynku w Broniszach za bakłażana trzeba było zapłacił o około złotówkę więcej niż tego samego dnia rok temu. Obecnie kosztuje on od 6 do 7 złotych za kilogram; rok temu było to od 5 do 6 złotych. Kilogram brukselki to wydatek rzędu 6-7 złotych, aż o 2 złote drożej niż przed rokiem (4-5 złotych za kilogram w 2020 r.).

Reklama

Nie wszystko jednak zdrożało, a niektóre produkty nawet staniały. Tak jest w przypadku borówki amerykańskiej. Rok temu kilogram owoców kosztował od 22 do 42 złotych z przeciętną ceną 40 złotych. Teraz to od 20 do 30 złotych, a przeciętnie 26 złotych.

Tańszy niż przed rokiem jest również kalafior. Przeciętna cena w hurcie to obecnie 2,75 zł za sztukę w porównaniu do 3,50 zł rok temu. Zarówno teraz jak i rok temu w analogicznym okresie cena kalafiora spadła. W ubiegłym roku był to spadek o 12,5 proc., a w tym roku o 15,38 proc.

Nieznacznie zmiany cen są widoczne w przypadku jabłek i gruszek. Przeciętna cena kilograma jabłek odmiany Ligol to obecnie 1,66 zł w porównaniu do 1,75 zł rok temu. Odmiana Alwa kosztuje przeciętnie 1,66 zł za kg, o 4 grosze taniej niż tego samego dnia w 2020 roku.

Za Cortland trzeba zapłacić od 2 do 3 zł w porównaniu do 2-2,5 zł rok temu. Kilogram jabłek odmiany Gala to przeciętnie koszt rzędu 1,66 zł w porównaniu do 1,7 zł przed rokiem. Gruszka odmiana Konferencja - podobnie jak rok temu - kosztuje przeciętnie 3 złote za kilogram. Nie zmieniła się również przeciętna cena Klapsy, za kilogram której trzeba zapłacić 4,75 zł i Lukasówki, która kosztuje 3 złote za kilogram.

- Porównując ceny owoców i warzyw, należy brać pod uwagę wszystkie czynniki, a więc warunki pogodowe w okresie wegetacji, w okresie zbiorów jak i uwarunkowania ekonomiczne (podaż, popyt, moda na dane np. odmiany) - podkreśla Anna Kaszewiak z Rynku Bronisze.

d.p.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »