W niektórych przypadkach kary wzrosną czterokrotnie. Będzie to dotyczyć wyrzucenia niedopałka na ulicy - do tej pory mandat wynosił 50 euro. W przypadku wyrzucenia gumy do żucia kara będzie dwukrotnie wyższa.
Wzrosły też mandaty za wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych i poza wyznaczonymi dniami. Dotychczas trzeba było zapłacić 150 euro za metr sześcienny, teraz kara będzie wynosić 500 euro. Jeśli natomiast w wyrzuconych śmieciach zostaną znalezione materiały budowlane lub środki chemiczne, kara może wynieść kilka tysięcy euro. Ponadto mandaty za te przewinienia będą dwukrotnie wyższe, jeśli śmieci zostaną wyrzucone w parkach, czy w lasach.










