Reklama

Budżet państwa po lipcu 2022 r. z dużą nadwyżką. Szybko rosną w porównaniu do zeszłego roku dochody podatkowe, w tym VAT

Wpływy z VAT za okres styczeń-lipiec 2022 r. były o 9,9 proc. wyższe niż w ubiegłym roku w tym samym okresie (o ok. 12 mld zł) - podał w poniedziałek resort finansów w komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu. Rosły też dochody z PIT o 12,5 proc. (o ok. 5 mld zł).

W poniedziałek MF opublikowało komunikat prezentujący szacunkowe dane dot. wykonania budżetu państwa na 2022 roku w okresie od stycznia do lipca. "Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń - lipiec 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 r. wyniosło: dochody 313,3 mld zł, tj. 63,7 proc.; wydatki 278,6 mld zł, tj. 53,4 proc." - napisano.

MF poinformował również, że w tym okresie dochody budżetu były wyższe o 35,2 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. 

Wyższe wpływy z VAT - to efekt m.in. rosnącej inflacji

Z kolei dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - lipiec 2021 r. o ok. 37,2 mld zł. Jak doprecyzowano w komunikacie, dochody z VAT były o 9,9 proc. wyższe niż w ubiegłym roku (o ok. 12 mld zł); dochody z PIT były wyższe o 12,5 proc. (o ok. 5 mld zł); dochody z CIT były wyższe o 47,2 proc. (o ok. 14,6 mld zł), a dochody z akcyzy i podatku od gier był wyższe o 10 proc. rok do roku - o około 4,3 mld zł.

Reklama

"W okresie styczeń - lipiec 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło ok. 34,8 mld zł i było niższe o ok. 2,0 mld zł (tj. 5,4 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń - lipiec 2021 r. W budżecie zanotowano tym samym nadwyżkę w wysokości 34,7 mld zł" - wynika z komunikatu MF.

Ministerstwo podkreśliło również, że w następnych miesiącach wyniki budżetu ulegną zmianie ze względu na koszty związane z wprowadzeniem tzw. dodatku węglowego oraz projektowanej regulacji dotyczącej jednorazowego wsparcia osób korzystających z innych źródeł ciepła. Jak wskazano, około 9,5 mld zł z zysku NBP zostanie przeznaczone na finansowanie dodatku węglowego, a kolejne 10 mld na finansowanie dodatku do innych źródeł ciepła. "Te działania jak i kolejne wydatki planowane na ten rok wpłyną na kształtowanie się nadwyżki i deficytu w kolejnych miesiącach" - podkreślono w komunikacie Ministerstwa Finansów.

W ustawie budżetowej na ten rok zapisano deficyt na poziomie 29,9 mld zł przy szacowanych dochodach na poziomie 491,9 mld zł i wydatkach rzędu 521,8 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »