Bułgaria będzie mieć dostęp do tureckiej sieci gazociągowej i terminali LNG

Bułgaria szuka źródeł zaopatrzenia w gaz ziemny. Firmy z Bułgarii i Turcji podpisały porozumienie gazowe, które umożliwi stronie bułgarskiej dostęp do tureckiej sieci gazociągowej i jej terminali LNG. Tylko do wiosny Bułgaria otrzymywała rosyjski gaz, a umowa z Gazpromem ostatecznie wygasła z końcem ub.r. i nie została odnowiona.

Bułgaria nie ma własnych terminali i od przerwania dostaw gazu z Rosji korzysta z greckiego terminalu Revithoussa.

W ceremonii podpisania porozumienia między bułgarskim operatorem Bułgargaz i turecką spółką państwową BOTAS brał udział minister energii Turcji Fatih Donmez.

Umowa pozwoli bułgarskiemu operatorowi na korzystanie z tureckich terminali regazyfikacyjnych i sieci gazociągowej. Tą drogą Bułgaria będzie mogła importować rocznie do 1,5 mld metrów sześciennych gazu, co stanowi jedną trzecią jej potrzeb. Nitki, przez które gaz będzie trafiał do Bułgarii, stanowią część gazociągu transbałkańskiego.

Reklama

Porozumienie gazowe Bułgarii i Turcji ma obowiązywać do 2036 roku

Porozumienie ma obowiązywać do 2036 roku i zapewnić Bułgarii dodatkowe trasy dostaw oprócz gazociągu transadriatyckiego, który przez interkonektor łączy bułgarski i grecki system gazociągowy.

Możliwości importowania przez Bułgarię gazu zwiększą się po uruchomieniu w końcu bieżącego roku nowego greckiego terminalu LNG w porcie Aleksandropolis, w którym Bułgargaz ma 20 proc. udziałów.

Do kwietnia 2022 roku Bułgaria otrzymywała rosyjski gaz. W końcu ubiegłego roku umowa Bułgarii z rosyjskim koncernem Gazprom wygasła i nie została odnowiona.

Zobacz także:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Bułgaria | gazociągi | Gazprom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »