BWT stara się o Połczyn
Choć jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja można przypuszczać, że to właśnie austriacka firma, która pozostała obecnie jedynym kandydatem na inwestora, otrzyma od ministerstwa skarbu formalną wyłączność negocjacyjną w sprawie prywatyzacji Uzdrowiska Połczyn.
Austriacka firma Best Water Technology (BWT), europejski lider w dziedzinie uzdatniania wody, ma szansę zostać inwestorem strategicznym w prywatyzowanym Uzdrowisku Połczyn - dowiedział się PG. Według naszych ustaleń w ciągu najbliższych kilku dni, niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu, do ministerstwa skarbu trafi rekomendacja doradcy prywatyzacyjnego w tej sprawie. Jednak ostateczną decyzję o tym, czy firmie przyznać formalną wyłączność negocjacyjną, a tylko BWT złożył ofertę wiążącą, podejmie osobiście minister Kaczmarek. Można oczekiwać, że stanie się to jeszcze w czerwcu. Z udziału w procesie prywatyzacji uzdrowiska wycofali się natomiast pozostali trzej oferenci, którzy złożyli oferty wstępne, m.in. warszawski producent napojów Hoop.
Decyzja o tym, czy wybrać BWT, czy unieważnić rokowania wcale nie jest przesądzona i na pewno nie będzie należała do najłatwiejszych, gdyż austriacka spółka, z tego co udało nam się ustalić, nie posiada doświadczenia w prowadzeniu działalności uzdrowiskowej. Może to wpłynąć na negatywną ocenę tej jedynej obecnie oferty. Ze strategii skarbu państwa dotyczącej prywatyzacji sektora uzdrowisk wynika bowiem, że MSP duży nacisk kładzie na wybór inwestora, który nie tylko utrzyma działalność leczniczą, ale znacząco ją rozwinie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobiła to właśnie BWT oferując jedynie kapitał na inwestycje uzdrowiskowe, opierając się na know-how samego uzdrowiska w tym zakresie. Zwłaszcza, że management Połczyna ma w tej dziedzinie pewne osiągnięcia. Udało mu się m.in. sprzedać zbędny majątek, uzyskać w ubr. nowy kontrakt z ZUS-em oraz uruchomić część komercyjną uzdrowiska. Inwestor może też skorzystać z doświadczeń specjalistów austriackich, których "ściągnie" do Polski.
Niewątpliwym atutem BWT jest natomiast bardzo dobry standing finansowy. Obroty grupy w ubr. wyniosły 420 mln euro a zysk netto ponad 15 mln euro. Pozwala to znacząco doinwestować uzdrowisko, a pieniądze niezbędne są przede wszystkim na podniesienia standardu jego bazy hotelowej. Firma co prawda własnym sumptem dokonuje modernizacji bieżących, jednak klienci komercyjni, którzy stanowią obecnie 10 proc. "kuracjuszy", oczekują przynajmniej standardów dwugwiazdkowych. A to właśnie na nich musi postawić uzdrowisko, gdyż obecnie właściwie tylko ta grupa klientów daje firmie odpowiedni poziom rentowności. Można założyć, że inwestor postara się, aby pośród komercyjnych kuracjuszy znalazły się też osoby pochodzące z Austrii.
Oprócz kapitału na plus BWT może przemawiać także doświadczenie tej firmy w segmencie "wodnym", a należy pamiętać, że Połczyn oprócz działalności leczniczej produkuje wodę mineralną. Choć Austriacy jak dotąd nie dysponowali własnymi rozlewniami napojów, mogą pochwalić się pewnymi osiągnięciami w tej branży w Polsce. Dostarczyli mianowicie instalacje uzdatniania wody wykorzystywane przy produkcji wody Dobrawa oraz dla wiodącego światowego producenta napojów - Pepsico.
Na rynku polskim BWT działa poprzez swoją filię BWT-Polska od 6 lat. W Polsce grupa zatrudnia obecnie ok. 30 osób na ponad 2000 osób pracujących w całej grupie. Polska filia zrealizowała dotąd kilkaset projektów stacji uzdatniania wody oraz obiektów basenowych. Do ważniejszych należą m. in. kompleksy basenowe w Grójcu, Jaworznie i Połańcu. Jednak znacznie więcej inwestycji zrealizował dział techologii uzdatniania wody. Wykonano m.in. instalacje dla fabryki Opla w Gliwicach, Wytwórni Wód Mineralnych Gerolsteiner w Koziegłowach, Wytwórni Wódek w Poznaniu, Sieradzu, Bielsku Białej, Polfy w Poznaniu (obecnie Glaxo Wellcome), Herbapolu we Wrocławiu.
Uzdrowisko Połczyn należy do grupy większych polskich uzdrowisk. Posiada siedem obiektów o charakterze leczniczym - trzy szpitale uzdrowiskowe i cztery sanatoria oraz dział produkujący wodę mineralną Połczynianka. Uzdrowisko dysponuje 1233 łóżkami. Połczyn, którego początki jako uzdrowiska sięgają XVIII w., zajmuje się leczeniem chorób serca, narządów ruchu, schorzeń neurologicznych i ginekologicznych. Wartość księgowa firmy wynosi ok. 15 mln zł, a jej aktywa to blisko 27 mln zł.