Ceglany król w Polsce
Od 30 do 40 mln euro ma kosztować nowy zakład ceramiki budowlanej, austriackiej firmy Wienerberger, budowany w Oleśnicy. Potencjał wytwórczy zaplanowano na 200 mln jednostek rocznie. Produkcja ruszy wiosną przyszłego roku - zapowiedział wójt Oleśnicy Leszek Juda.
"Najnowocześniejsza technologia produkcji umożliwi wypalanie w Oleśnicy cegły, dachówki a także porotermy, czyli bloczków wytwarzanych z mieszaniny gliny, piasku i trocin. Przy produkcji, która rozpocznie się w maju lub czerwcu, zostanie zatrudnionych około 60 pracowników" - powiedział wójt Oleśnicy koło Staszowa.
Obiekty kryte zakładu zajmą dwa hektary powierzchni. Ponad trzykrotnie większy teren stanowi zaplecze, na którym gromadzona jest już w hałdach glina do przyszłorocznej produkcji ceramicznego budulca - dodał wójt.
Według niego, zasoby surowca wystarczą na 30 do 40 lat, w zależności od chłonności rynku i rentowności produkcji. Na przylegającym do cegielni, ponad 30-hektarowym terenie możliwa będzie w przyszłości także inna działalność gospodarcza.
Grupa Wienerberger to największy na świecie producent cegieł i drugi pod względem wielkości producent systemów dachowych w Europie, od 1869 roku notowany na giełdzie wiedeńskiej. W Polsce należy do niej 19 branżowych zakładów produkcyjnych.