Cementownie w Polsce przegrywają. Ukraiński cement zalewa kraj

Polskie cementownie już niedługo znikną? Zagrożeniem są coraz większe ilości cementu z prywatnej cementowni w Iwano-Frankiwsku. Informacje o problemach w branży przekazał poniedziałkowy "Puls Biznesu". Polscy producenci coraz głośniej apelują o wprowadzenie kontyngentu.

Sytuacja w branży cementowej w Polsce staje się coraz mniej przyjazna i rentowna z punktu widzenia rodzimego producenta. Poniedziałkowy "Puls Biznesu" donosi o tym, iż Polskę zalewa ukraiński surowiec, a jego ilość trafiająca nad Wisłę ma jeszcze wzrosnąć

Polskie cementownie będą się zamykać?

Producenci cementu z niepokojem patrzą w przyszłość. Powodem są coraz większe ilości cementu trafiające nad Wisłę zza wschodniej granicy. Import cementu z Ukrainy bezpośrednio zagraża rodzimym producentom. 

Reklama

Decyzje muszą zostać podjęte odgórnie, inaczej producenci grożą tym, iż będą zmuszeni zamykać swoje cementownie. Przedsiębiorcy apelują o wprowadzenie kontyngentu. 

Ilość ukraińskiego cementu lawinowo rosła

Dane nie świadczą na korzyść polskich producentów. Jak ujawnia Puls Biznesu w latach 2019-2023 import cementu z Ukrainy do Polski wzrósł o ponad 1500 proc. Ostry wzrost wskaźników importu nastąpił po wybuchu wojny z Rosją. 

"W 2020 r. z Ukrainy przyjechało do Polski 32 tys. ton cementu, w 2021 — 52,6 tys., w 2022 — 101,7 tys., a w 2023 r. — według szacunków Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) — blisko 340 tys. ton" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu gazety. 

Szacunki dotyczące tegorocznego importu są dla polskich producentów jeszcze gorsze. Mowa aż o ponad pół milionie ton cementu. Przy braku jakiejkolwiek reakcji ze strony państwa w przyszłym roku wskaźnik importu ukraińskiego cementu będzie jeszcze wyższy. Dane wskazują, że może być to nawet 1,5 mln ton. To bezpośrednio cios w polskich producentów, którzy nie są w stanie odpowiedzieć na warunki stawiane przez ukraińskie cementownie. 

Cementownia pobije kolejne rekordy

Dane dotyczące importu cementu z Ukrainy warto uściślić informacjami na temat samego pochodzenia surowca. Jak podaje Puls Biznesu, cement trafiający do Polski pochodzi w większości z jednej, prywatnej cementowni w Iwano-Frankiwsku. Sprzedaż prowadzona jest przez spółkę założoną w Polsce, której przedstawicielstwa znaleźć można w Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Jarosławiu i Rzeszowie. 

Cementu produkowanego przez zakład będzie jeszcze więcej. Powodem jest trwająca rozbudowa cementowni. Informacje te nie są dobre dla polskich przedsiębiorców z branży. Szacuje się bowiem, iż iwano-frankiwska cementownia ma docelowo produkować nawet 4 mln ton cementu rocznie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: import | cement | Ukraina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »