Ceny ciepła. Będzie dodatkowe wsparcie, rząd przyjął projekt

Jeżeli nastąpi wzrost cen ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r., to przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak by uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła. Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które są odpowiedzią na rosnące koszty ogrzewania - ma on ograniczyć podwyżki, a nowe ceny będą ustalane o cenę z września 2022 r. plus maksymalny ustalony wzrost w ustawie.

"Rząd przyjął dziś nowelizację ustawy, która mocniej ograniczy podwyżki cen ciepła dla obywateli. Nowe ceny maksymalne będą ustalane w oparciu o cenę z 09.2022 r., powiększoną o maksymalny ustalony wzrost w ustawie. Liczymy teraz na szybkie procedowanie nowych przepisów przez Sejm" - napisała na Twitterze Anna Moskwa, minister klimatu. 

System ma objąć gospodarstwa domowe i instytucje użyteczności publicznej, takie jak np. szpitale, szkoły czy przedszkola.

Nowe przepisy zakładają, że jeżeli w danym systemie ciepłowniczym nastąpi wzrost cen netto dostawy ciepła większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r., przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają wyrównanie, tak aby uprawnieni odbiorcy nie zostali obciążeni nadmiernymi kosztami ciepła.

Reklama

Jak napisano na stronie KPRM: "w ten sposób wzrost cen ciepła dla odbiorców na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej ulegnie dodatkowemu ograniczeniu do ustalonego poziomu, który będzie zależny od historycznych cen dostawy ciepła".  

Maksymalna cena netto na ciepło dotyczy również limitu, który wynika ze średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą. "Chodzi o to, aby nie doszło do nadmiernych wzrostów cen ciepła w tych lokalizacjach, w których podwyżki cen ciepła zaszły przed 30 września 2022 r. W takim przypadku, w rozliczeniach z odbiorcami, przedsiębiorstwo ciepłownicze będzie musiało wykorzystywać cenę, która jest korzystniejsza dla odbiorcy" - podano w komunikacie. I dodano: Maksymalna cena netto dostawy ciepła ma obejmować wszystkie składniki kosztowe dostawy ciepła, które występują w danym systemie ciepłowniczym, w tym dotyczące wytwarzania oraz przesyłania ciepła.

W terminie do 10 dni od wejścia w życie ustawy, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki obliczy i opublikuje maksymalną cenę netto dostawy ciepła, określoną odrębnie dla każdego przedsiębiorstwa energetycznego, które posiada koncesję i wykonuje działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą ciepła.

Ceny ciepła. Jak duży to jest dzisiaj problem?

Sprawdziliśmy, o ile wzrosły ceny opłat za mieszkanie w związku z podwyżkami kosztów ogrzewania. W przypadku Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu miesięczny czynsz za użytkowanie przykładowego mieszkania o powierzchni użytkowej 46 m kw. wzrósł "średnio o ok. 60 zł, co stanowi wzrost całkowitych opłat wnoszonych do Spółdzielni średnio o ok. 12 proc." - poinformowali Interię Biznes przedstawiciele spółdzielni. 

"Z uwagi na kolejną, czwartą już w przeciągu ostatniego roku, podwyżkę cen ciepła Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu dokonała od 01.01.2023r. urealnienia wysokości opłat za podgrzanie wody (stałej i zmiennej). Wpływ na powyższe miał również fakt przywrócenia od początku bieżącego roku stawki podatku VAT do poziomu 23 proc. Dodatkowo od 01.01.2023r. w budynkach, do których ciepło dostarczane jest z PGE Toruń S.A. (ciepło sieciowe) zmianie uległa wysokość zaliczek na centralne ogrzewanie. Ma to na celu zminimalizowania ryzyka powstania niedopłat w wyniku rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania poniesionych w 2023r. Podkreślenia wymaga fakt, że w przypadku ciepła dostarczanego przez PGE Toruń S.A. wzrost cen (netto) obowiązujących 01.01.2023r. względem cen (netto) obowiązujących 01.01.2022r. wynosi dla opłat zmiennych 120 proc., a dla opłat stałych 45 proc" - czytamy w przesłanej informacji. 

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny ciepła | rachunki za ogrzewanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »