Ceny drewna opałowego wysokie już były. W 2023 dom drewnem ogrzejesz taniej, znamy ceny

Wreszcie dobre informacje. W kwestii drewna drogo już było. Co prawda nadal w 2023 roku za kubik drewna będziemy musieli zapłacić więcej niż w 2020 roku, ale ceny nie są już tak wysokie jak w 2022.

Ceny drewna w 2022. Dlaczego było drogo?

W 2022 r. ceny drewna opałowego przyprawiały o zawrót głowy. Za kubik zwykłego, średniej jakości drewna do kominka przychodziło zapłacić nawet 700-800 złotych (w zależności od regionu Polski). I nie zawsze było to drewno sezonowane!

Wysokie ceny związane były z prognozowanymi problemami z węglem i wybuchem wojny w Ukrainie. Zimą, kiedy temat kryzysu energetycznego został zażegnany, cena drewna zaczęła spadać.

Wiosną 2023 roku ceny drewna w nadleśnictwach, jak i od osób prywatnych, są o wiele bardziej atrakcyjne niż w roku ubiegłym. Cenniki nie są już obliczane na osoby w desperacji poszukujące drewna opałowego.

Reklama

Co składa się na cenę drewna?

Cena drewna opałowego, zwanego również kominkowym, zależna jest przede wszystkim od rodzaju drewna, ale także stopnia jego wysuszenia.

Drewno opałowe świeżo po ścięciu, tegoroczne, powinno być najtańsze: zawiera w sobie dużo wilgoci, co znacznie obniża jego kaloryczność. Oznacza to, że drewno takie jest mniej efektywne w procesie spalania i nie produkuje tyle energii cieplnej, co drewno sezonowane.

Drewno sezonowane jest suche. Jak długo trzeba sezonować drewno, aby nadawało się do kominka? Minimum rok, a najlepiej dwa lata. Drewno powinno być przechowywane w miejscu przewiewnym, zadaszonym, najlepiej dobrze nasłonecznionym.

Zapewnienie tego typu warunków nie jest łatwe i wiąże się z kosztami: dlatego też sezonowane drewno jest średnio o 30-40 procent droższe od świeżego.

Drewno opałowe, zgodnie z deklaracjami tartaków, zazwyczaj jest sezonowane co najmniej rok, dodatkowo również porąbane na kawałki gotowe do spalania w kominku.

Zwyczajowo, ceny drewna podaje się w kubikach, czyli metrach sześciennych.

Ile kosztuje kubik drewna w 2023 roku?

W 2023 roku mamy możliwość wyboru: na rynku jest sporo ofert, a tartaki i składy poszczególnych nadleśnictw są dobrze zaopatrzone.

Poniżej prezentujemy ceny kubika drewna sezonowanego, gotowego do włożenia do kominka.

Sosna: drewno sosnowe jest najmniej kaloryczne, spala się bardzo szybko i daje najmniej energii cieplnej ze wszystkich rodzajów drewna opałowego. Jest często wykorzystywane do ognisk, grilla i rekreacyjnego palenia w kominku. Cena za kubik to obecnie 400 zł.

Buk: najczęściej wybierane drewno opałowe, ponieważ oferuje dobry stosunek kaloryczności do ceny. Drewno bukowe pali się stosunkowo wolno, produkując dużo energii cieplnej. Kubik kosztuje obecnie ok. 450 zł.

Akacja: twarde, kaloryczne drewno, którym można efektywnie ogrzać dom. Za kubik akacji przyjdzie nam zapłacić ok. 650 zł.

Dąb: najbardziej gęste drewno i przez to najbardziej kaloryczne, ale też najdroższe. Kubik kosztuje ok. 700 zł. W roku ubiegłym był to materiał opałowy niemal niedostępny. Jeśli już znajdował się na składach, to ceny wykraczały nawet ponad 1000 złotych!

Gdzie najlepiej kupować drewno opałowe?

Możliwości jest kilka. Przede wszystkim drewno można kupować bezpośrednio ze składów lokalnych nadleśnictw. Ceny opału w danym regionie dostępne są na stronie Lasów Państwowych.

Można także korzystać z ofert umieszczanych w portalach ogłoszeniowych: pochodzą one zarówno od większych tartaków skupujących drewno od lokalnych wytwórców lub bezpośrednio od prywatnych właścicieli lasów.

Należy mieć na uwadze, że ceny zazwyczaj nie obejmują transportu i rozładunku opału. Warto także wnikliwie czytać oferty od osób prywatnych i tartaków, ponieważ nie zawsze wprost jest podawana informacja na temat tego, czy opał jest sezonowany i czy na pewno jest jednolity pod względem gatunku drewna.

Najlepszym sposobem na zagwarantowanie sobie wysokiej jakości drewna jest kupowanie opału bezpośrednio od Lasów Państwowych, albo ze sprawdzonych składów budowlanych i drzewnych.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drewno | drewno opałowe | ceny opału | ogrzewanie drewnem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »