Ceny hurtowe benzyny ponownie rosną. Na stacjach będzie drożej

Ceny benzyny na stacjach mogą w nadchodzącym tygodniu pójść w górę o ok. 10 gr na litrze. Jak prognozują analitycy BM Reflex, wzrosty cen diesla będą nieco mniejsze. Wskazują, że jest to konsekwencja podwyżek cen hurtowych, które od początku stycznia wzrosły o ponad 30 gr na litrze.

Jak wskazali w piątek analitycy Biura Maklerskiego Reflex, po względnie spokojnym początku stycznia na stacjach wzrosła dynamika zmian cen benzyny. 

Ceny hurtowe paliw rosną

"Średnio w skali całego kraju notujemy podwyżki rzędu 10 groszy, ale są stacje na których w ostatnim tygodniu ceny wzrosły blisko 20 gr/l." - stwierdzono w notatce. 

Eksperci wyjaśnili, że zmiany te są konsekwencją cen hurtowych, które od początku roku sukcesywnie rosły i dzisiaj są o ponad 30 groszy na litrze wyższe niż na początku stycznia. Rosły też ceny diesla w hurcie, ale w tym przypadku zmiana ceny w analizowanym okresie to 12 gr na litrze.

Reklama

Średnie ceny na stacjach to odpowiednio: PB95 6,64 zł/l (+10 gr/l), PB98 - 7,36 zł/l (+9 gr/l), ON 7,65 zł/l (+2 gr/l), LPG 3,20 zł/l (+5 gr/l).

Analitycy podkreślają, że podwyżki cen benzyn z rynku hurtowego w znacznym stopniu przeniosły się już na stacje paliw, ale dalej jest miejsce na podwyżki do 10 groszy na litrze w kolejnym tygodniu.

"Nieco spokojniej wygląda sytuacja na rynku oleju napędowego. Ceny co prawda mogą wzrosnąć, ale nie będą to podwyżki o takiej skali jak w przypadku benzyny" - szacują analitycy. Dodają, że prawdopodobnie kolejny tydzień z rzędu będą rosły ceny autogazu, który od początku roku zdrożał już o ok. 23 gr. na litrze (+8 proc.)

Rynek obserwuje rosyjską ropę Urals

Ceny marcowych kontraktów na ropę Brent w piątek rano utrzymywały się w rejonie 88,50 dolarów za baryłkę i jest to poziom zbliżony do ubiegłotygodniowego. Ceny benzyn i diesla na rynku ARA wzrosły w skali tygodnia odpowiednio 44 i 16 dol/t. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam wzrosły do 50 dolarów za baryłkę.

"Wpływ unijnego embarga na import rosyjskiego diesla do UE może być zauważalny dopiero w marcu czy kwietniu ze względu na wysoki poziom zapasów diesla na rynku ARA oraz rekordowy poziom eksportu rosyjskiego diesla w grudniu i styczniu" - ocenili  analitycy BM Reflex. Dodali, że rynek oczekuje, że OPEC+ na zaplanowanym na 1 lutego spotkaniu online nie zmieni limitów produkcji. 

W grudniu produkcja OPEC+ zgodnie z danymi EIA ukształtowała się na poziomie 38,3 mln bbl/d wobec ustalonego limitu 40,1 mln bbl/d. Najbliższe formalne spotkanie OPEC+ w Wiedniu zaplanowane jest na 4 czerwca.

Podali, że zapasy ropy w USA zgodnie z danymi EIA wzrosły w skali tygodnia 0,5 mln baryłek do 448,5 mln baryłek. Amerykański poziom zapasów ropy naftowej jest obecnie o 3 proc. wyższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Zapasy olejów w USA spadły o 0,5 mln bbl i ich poziom jest nadal niski - 20 proc. poniżej 5-letniej średniej dla tej pory roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rynek paliwowy | ceny ropy | ceny paliwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »