Reklama

Ceny leków będą sztywniejsze

Minister Arłukowicz ogłosił korektę listy refundacyjnej. Jak podkreślił, na liście znajdą się m.in. paski do glukometrów dla najbardziej potrzebujących, leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, medykamenty używane w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, a także leki stosowane w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym oraz specyfik potrzebny w leczeniu schizofrenii.

Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów skończy się "Dziki Zachód" w kwestii cen leków - wyjaśnił szef resortu zdrowia. Bartosz Arłukowicz podkreślił, że ustawa refundacyjna wchodząca w życie 1 stycznia, ułatwi pacjentom dostęp do nowoczesnych leków.

Reklama

Określi też, według ministra, przejrzyste zasady finansowania leczenia oraz usztywni ceny leków."To swoista konstytucja rynku leków w Polsce"- podkreślał Arłukowicz. Bartosz Arłukowicz podkreślił, że stworzenie nowych zasad jest konieczne, by polscy pacjenci mogli korzystać z nowoczesnych medykamentów.

Dodał, że to dobro chorych jest na pierwszym miejscu dla twórców nowych zasad, a nie - jak zarzuca resortowi część opozycji - zysk. Według Arłukowicza, nowa ustawa refundacyjna w pewnych sprawach narusza interesy koncernów farmaceutycznych. Dlatego też - zaznaczył - od kilku miesięcy mamy do czynienia z chaosem medialnym.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że chodzi o branżę wartą wiele milionów złotych, a osoby, które czerpią z niej zyski, będą broniły starych zasad. Dlatego, jak zaznaczył, jest zdeterminowany do wprowadzenia tej ustawy w życie. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował też, że paski do mierzenia poziomu cukru we krwi znajdą się na liście leków refundowanych. Jak zaznaczył, paski cukrzycowe będą dostępne w opłacie ryczałtowej w cenie 3 zł 20 gr dla najbardziej potrzebujących, czyli chorych na cukrzyce typu pierwszego, chorych wymagających intensywnej insulinoterapii, oraz chorujące na cukrzycę kobiety w ciąży, oraz dzieci.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że po negocjacjach na nowej liście leków z opłatą ryczałtową znajdą się też leki pozwalające funkcjonować pacjentom po przeszczepie, oraz leki przeciwbólowe w formie plastrów dla chorych na nowotwory. Zryczałtowane będą również leki na tzw. ból przebijający u chorych na nowotwory.

Jak zaznaczył, po negocjacjach, na listę wprowadzono też drogi lek leczący i łagodzący neutropenię po cyklach chemioterapii, a także lek na astmę dla dzieci, oraz specyfik potrzebny w leczeniu schizofrenii. Minister uspokajał też, że wszyscy chorzy po 1 stycznia będą mieli dostęp do leków refundowanych.

Bartosz Arłukowicz zapewnił, że w przypadku braku na receptach informacji o wysokości refundacji chorzy otrzymają leki ze zniżką. Jak wyjaśnił, przy braku jakichkolwiek pieczątek i wpisów na receptach, leki będą dostępne. Minister podkreślił, że takie decyzje zostały wydane szefom NFZ-ów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »