Ceny prądu budzą niepokój. Borys Budka o "nadmiernym wsparciu odbiorców"

Zmiany cen prądu w II połowie roku i związane z tym wsparcie dla odbiorców (ceny maksymalne i np. bony energetyczne) "rodzą ryzyko nadmiernego wsparcia odbiorców kosztem przedsiębiorstw obrotu" - czytamy w opinii resortu aktywów państwowych, podpisanej przez jego szefa - Borysa Budkę. Ministerstwo Aktywów Państwowych uważa, że wprowadzane przepisy będą miały negatywny wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstw energetycznych.

Propozycje MKiŚ w sprawie częściowego mrożenia cen energii są negatywne dla firm energetycznych - napisał w opinii do projektu ustawy, szef resortu aktywów państwowych Borys Budka.

Wsparcie dla odbiorców prądu (w II połowie roku) obniży zyski firm energetycznych?

W ubiegły wtorek przedstawiono założenia ustawy o bonie energetycznym. Mają się w niej znaleźć przepisy, na mocy których w II połowie 2024 r. będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 zł za MWh.

"Na wstępie wskazać należy, że wdrożenie rozwiązań w zakresie obniżenia cen energii w taryfach po 1 lipca, obniżenia ceny maksymalnej do 500 zł/MWh dla grup G, stosowanie ceny maksymalnej 693 zł/MWh dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych, jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów "wrażliwych" oraz wypłacania osobom w gospodarstwach domowych bonów energetycznych rodzi ryzyko nadmiernego wsparcia odbiorców kosztem przedsiębiorstw obrotu (obniżenie przychodów) oraz kosztem podatnika (wzrost kosztów systemu wsparcia)" - napisano w opinii MAP.

Reklama

"Dodatkowo, wprowadzane przepisy będą miały negatywny wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstw energetycznych" - zwraca uwagę MAP i sugeruje, że obniżenie wyników finansowych grup energetycznych wpływa na wzrost wskaźników zadłużenia, co może nawet prowadzić do postawienia zadłużenia grup energetycznych "w stan natychmiastowej wymagalności".

MAP proponuje szybkie rozwiązanie "kwestii rekompensat" dla firm energetycznych

MAP wobec tego proponuje, w celu zapewniania płynności finansowej spółek energetycznych, w szczególności w II półroczu 2024 r. rozwiązanie kwestii rekompensat oraz kwestii związanej z możliwością uzyskania zaliczki na poczet wypłacanych rekompensat w związku z opóźnieniem w uzyskaniu przychodów.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bon energetyczny | mrożenie cen energii | Borys Budka | ceny prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »