Ceny prądu. Senat zgłosił ważną poprawkę, wzrost rachunków może być niższy

Jedna z 31 poprawek zgłoszonych przez Senat do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii elektrycznej zakłada czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Miałoby to dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną. Jak ocenia senator KO Stanisław Gawłowski, skala podwyżki może obniżyć się dzięki tej zmianie "o jedną czwartą, a nawet jedną trzecia". Ustawa wróciła w środę do Sejmu, a komisja ds. energii zarekomendowała izbie niższej jej przyjęcie. Głosowanie odbędzie się w czwartek.

Za podjęciem uchwały ws. ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego głosowało 62 senatorów, nikt nie był przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu. Ustawa, do której senatorowie zaproponowali 31 poprawek, trafiła ponownie do Sejmu, a komisja ds. energii w środę wieczorem zarekomendowała, by izba niższa je przyjęła. 

Ceny prądu. Senatorowie zaproponowali zwolnienie z opłaty mocowej

Najważniejsza ze wspomnianych poprawek przewiduje czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną.

Reklama

Opłata mocowa na rok 2024 dla gospodarstw wynosi od 2,66 do 14,90 zł miesięcznie netto w zależności od zużycia energii elektrycznej, zatem na całe drugie półrocze spadek rachunków miałby wynieść od 15,96 do 89,4 zł. Według senatora Stanisława Gawłowskiego (KO) zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej ograniczy prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za energię elektryczną "o jedną czwartą, a nawet jedną trzecią".

Senat nie poparł z kolei zmian zgłoszonych przez PiS, które przewidywały przedłużenie na drugą połowę roku dotychczasowych rozwiązań związanych z osłonami dla odbiorców energii. Większości nie zdobyły też poprawki Lewicy, których celem było m.in. podniesienie wysokości bonu energetycznego o 100 proc.

Pozostałe zmiany zaakceptowane przez senatorów miały głównie charakter techniczny.

W środę wieczorem, po tym, gdy ustawa wróciła do izby niższej, zajęła się nią komisja ds. energii. Zarekomendowano, by przyjąć wszystkie 31 poprawek zaproponowanych przez Senat. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek na posiedzeniu plenarnym Sejmu. 

Ustawa o bonie energetycznym. Będą nowe ceny maksymalne

Nowe przepisy zakładają wprowadzenie m.in. bonu energetycznego, który będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacanym w drugiej połowie 2024 r.

Zgodnie z ustawą bon energetyczny będzie jednorazowym świadczeniem pieniężnym przeznaczonym dla gospodarstw domowych o niższych dochodach, wypłacanym w drugiej połowie 2024 r. Wysokość bonu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym. I tak, gospodarstwom jednoosobowym będzie przysługiwało wsparcie w kwocie 300 zł, dwu- i trzyosobowym - 400 zł, gospodarstwa liczące od czterech do pięciu osób otrzymają 500 zł, a sześcioosobowe i większe - 600 zł. 

Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, wartość bonu energetycznego wzrośnie o 100 proc. W zależności od wielkości gospodarstwa wyniesie zatem od 600 do 1200 zł.

Przepisy przewidują dwa progi dochodowe: do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Przy wypłacie bonu obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że bon będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, ale jego wartość będzie pomniejszona o kwotę tego przekroczenia.

Ustawa przewiduje też wprowadzenie ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r., na poziomie 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz na poziomie 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej, a także dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »