Ceny w Europie rosną po publikacji wskaźnika PMI

Europejskie rynki akcji pozytywnie odpowiedziały na publikację wskaźnika PMI od Markit. Raport wskazał na największą od 9 miesięcy wartość wskaźników, a liderami były Austria i Niemcy. W ubiegłym miesiącu wskaźnik PMI wyniósł 57,3 pkt. i wzrósł wobec grudniowej wartości o 0,2 pkt.

Europejskie rynki akcji pozytywnie odpowiedziały na publikację wskaźnika PMI od Markit. Raport wskazał na największą od 9 miesięcy wartość wskaźników, a liderami były Austria i Niemcy. W ubiegłym miesiącu wskaźnik PMI wyniósł 57,3 pkt. i wzrósł wobec grudniowej wartości o 0,2 pkt.

Rynki wykazały swój optymizm, a Reuters donosi, że dziś na początku sesji indeks FTSEurofirst300 wzrósł o 0,3 proc. ponad wczorajsze zamknięcie. Wzrost o 0,8 proc. zanotował indeks STOXX Europe 600 Basic Resources, podczas gdy francuski CAC-40, niemiecki DAX oraz londyński FTSE100 także ponosiły swoje wartości. Wskaźnik PMI na obszarze Europy jest już 16 miesiąc ponad poziomem 50 pkt., co jest podstawą do oczekiwania na dalszą poprawę sytuacji gospodarczej. "Wzrost gospodarczy generuje miejsca pracy, których liczba rośnie najszybciej od lat" czytamy w raporcie Markit.

Reklama

Dzisiejszy wzrost Nikkei był największym dziennym wzrostem od dwóch miesięcy

Reuters donosi, że dzisiejsza zwyżka indeksu Nikkei była największą dzienną pozytywną zmianą w ostatnich dwóch miesiącach. Poziom zamknięcia przekroczył oczekiwania wielu analityków, za co odpowiadały dobre dane dotyczące przemysłu. Faktycznie, indeks PMI wskazuje na to, że pierwszy raz od sierpnia japoński przemysł wykazuje wzrost, choć tempo jest niewielkie. Nikkei zakończył dzień wzrostem o 1,8 proc. względem zamknięcia z dnia poprzedniego na poziomie 10457,36 pkt., co jest największym wzrostem od 2 grudnia.

Szczyt sesji na poziomie 10479,75 nie został utrzymany, gdyż inwestorzy obserwowali także zmiany wartości jena do dolara, a japońska waluta dziś zyskiwała na wartości. To może negatywnie wpłynąć na japońskich eksporterów, gdyż ich produkty będą uchodziły za droższe.

Indeks Dow Jones pokonał 12000 pkt.

W trakcie wczorajszej sesji indeks Dow Jones pokonał poziom 12000 pkt. Zakończył on wczorajsze notowania wartością 12040,16 pkt, czyli 1,25 proc. powyżej zamknięcia poprzedniej sesji. Bloomberg odnotował, że było to pierwsze zamknięcie tego indeksu ponad poziomem 12000 pkt. od czerwca 2008 roku, co było efektem pozytywnych danych dotyczących amerykańskiego przemysłu. Raport Institute of Supply Management donosi, że w styczniu sektor przemysłowy notuje wzrost 18 miesiąc z rzędu. Tymczasem globalna gospodarka poprawia się 20 miesięcy z rzędu, co może wpłynąć na zmianę strategii uczestników rynków. Indeks S&P500 zakończył dzień wzrostem o 1,7 proc. co było największym wzrostem o 1 grudnia ubiegłego roku.

Funt wyznaczył trzymiesięczny szczyt względem dolara

W trakcie dzisiejszych notowań wartość funta względem dolara znalazła się na najwyższym poziomie w ostatnich trzech miesiącach. Przed południem funt zyskiwał 0,5 proc. do dolara osiągając poziom 1,6232, czyli najwyższy od 5 listopada. Na początku listopada funt wzrósł do poziomu 1,6300 i ten poziom powinien być pokonany, by doszło do wyznaczenia szczytu ostatnich 12 miesięcy. Reuters donosi, że dobra postawa funta miała wsparcie w pogłoskach, że Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii szybciej skusi się na podwyżkę stóp procentowych.

Obecnie znajduje się ona na poziomie 0,5 proc., a członek komitatu Andrew Sentance od czerwca głosuje za podniesieniem stóp o 25 pkt. bazowych. Ostatnio zyskał on sojusznika w postaci Martina Weale, choć nie skutkowało to zmianą poziom stóp. Informacje o szybszym wzroście gospodarczym w Wielkiej Brytanii będą skłaniały do oczekiwania na podwyżkę, co będzie wspierać wartość funta.

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: wskaźnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »