Reklama

Ceny zbóż spadną wobec cen z 2011 r. - ARR

- Ceny zbóż w 2012 roku spadną wobec cen z 2011 roku - napisała Agencja Rynku Rolnego w kwartalnej prognozie.

Prognoza cen skupu zboża do czerwca 2012 r.

"W bieżącym sezonie pogorszenie koniunktury w światowej gospodarce, w tym w strefie euro oraz duża podaż zbóż z krajów basenu Morza Czarnego przyczyniły się do obniżenia cen ziarna, zwłaszcza pszenicy i kukurydzy. Przewiduje się, że w warunkach rosnącego globalnego popytu, pomimo osiągniętego kolejnego rekordu w światowych zbiorach zbóż w 2011 r., ale przy zmniejszonych zapasach, ceny zbóż w sezonie 2011/2012 będą utrzymywały się na wysokim poziomie, ale niższym niż przed rokiem" - napisano w raporcie.

Reklama

"Zmiany cen na rynkach zagranicznych będą oddziaływały na ceny zbóż w Polsce. Silną presję cenową na spadek cen na rynku krajowym będą wywierać przede wszystkim kraje sąsiadujące, oferujące tańsze zboże. Mniejsze zbiory w Niemczech zwiększają możliwości eksportu polskiego ziarna, co będzie ten spadek ograniczało" - dodano.

Poniżej prognozy cen zboża autorów raportu:

              marzec  czerwiec
.
Pszenica ogółem (zł/t)  760-800  770-820
Pszenica konsump.(zł/t)  810-850  820-880
żyto (zł/t)        760-800  750-800

Prognoza cen skupu trzody chlewnej do czerwca 2012 r.

"W okresie pierwszego półrocza 2012 r. kluczowy wpływ na kształtowanie się cen będzie miała malejąca krajowa podaż żywca wieprzowego oraz wysokie ceny unijne" - napisano.

Zespół Ekspertów, uwzględniając sezonowe wahania w podaży przewiduje, że przeciętne ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce do czerwca 2012 r. mogą kształtować się następująco:

              marzec  czerwiec
.
żywiec wieprzowy (zł/kg) 5,20-5,50 5,30-5,70

Prognoza cen skupu bydła do czerwca 2012 r.

"Pogłębiający się deficyt wołowiny w UE oraz przewidywany wzrost popytu ze strony Rosji oraz niektórych krajów azjatyckich (w tym Bliskiego Wschodu) i Afryki Północnej, pomimo rosnącej konkurencji krajów MERCOSUR, przyczyniać się będą do utrzymania wysokich cen bydła na rynku światowym i w UE" - napisano.

W kraju wzrostowi cen w pierwszej połowie 2012 r. sprzyjać będzie także mniejsza niż przed rokiem produkcja żywca wołowego. Zespół Ekspertów uwzględniając wahania sezonowe przewiduje, że do czerwca 2012 r. ceny skupu żywca wołowego mogą kształtować się następująco:

              marzec  czerwiec
.
bydło ogółem (zł/kg)   6,10-6,40  6,00-6,40

Prognoza cen skupu drobiu do czerwca 2012 r.

"W pierwszej połowie 2012 r. przewidywane wysokie ceny wieprzowiny i rosnący popyt krajowy oraz eksportowy będą sprzyjać wzrostowi cen drobiu. Możliwości lokowania polskiego drobiu na rynkach zagranicznych będą jednak ograniczane rosnącą konkurencją ze strony USA i Brazylii. Czynnikiem osłabiającym wzrost cen krajowego drobiu będzie również jego rosnąca produkcja" - napisano.

Zdaniem Zespołu Ekspertów przeciętne ceny skupu żywca drobiowego do czerwca 2012 r. mogą kształtować się następująco:

              marzec   czerwiec
.
żywiec drobiowy (zł/kg) 4,10-4,30  4,20-4,50

Prognoza cen skupu OMP do czerwca 2012 r.

"W warunkach globalizacji gospodarki, wpływ na sytuację na krajowym rynku mleka w głównej mierze odgrywać będzie koniunktura na świecie. Zakłada się, że w roku 2012 popyt eksportowy na produkty mleczarskie nie osłabnie, a zatem również w Polsce zakłady przetwórcze będą wykazywały zwiększone zapotrzebowanie na surowiec. W konsekwencji, pomimo przewidywanego wzrostu podaży mleka, jego ceny w pierwszym półroczu 2012 r. prawdopodobnie utrzymają się na poziomie znacząco wyższym niż w tym samym okresie 2011 r." - napisano.

"W prognozowanym okresie (...) ceny OMP (z uwagi na przewidywane wyhamowanie tempa wzrostu wywozu tego produktu) mogą być zbliżone do notowanych w pierwszym półroczu 2011 r." - dodano.

Zespół Ekspertów, uwzględniając wahania sezonowe, przewiduje następujący poziom cen OMP:

        marzec   czerwiec
.
OMP (zł/kg)  9,8-10,3   9,6-10,3
Dowiedz się więcej na temat: 2011 | mięso | Agencja Rynku Rolnego | R. | zboże | 2012 | ceny | drób | zboża | ceny zbóż

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »