Chińskie kolektory i ogniwa fotowoltaiczne niszczą europejski przemysł?

Komisja Europejska wszczęła postępowanie antydumpingowe w sprawie przywozu paneli słonecznych i ich głównych składników (ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych) pochodzących z Chin. Producenci z Państwa Środka są podejrzewani o sprzedawanie ich po cenach znacznie zaniżonych w stosunku do kosztów ich produkcji i cen oferowanych przez konkurencję.

Pod względem wartości jest to największa sprawa antydumpingowa, jaką kiedykolwiek zajmowała się Komisja Europejska: w 2011 roku Chiny wyeksportowały do UE panele słoneczne i ich składniki o wartości około 21 mld euro.

Europejscy producenci z branży energetyki słonecznej obawiają się, że Chińczycy celowo zaniżają ceny paneli i ogniw, aby doprowadzić ich do strat. Skargę w tej sprawie złożyło 25 lipca stowarzyszenie UE Pro Sun, reprezentujące ponad 20 europejskich firm produkujących panele słoneczne i ich główne podzespoły, których łączna produkcja stanowi ponad 25 proc. produkcji Unii.

Reklama

Komisja jest prawnie zobowiązana do wszczęcia postępowania antydumpingowego, jeżeli otrzyma formalnie poprawną skargę od przemysłu unijnego, w której wskazane są dowody na stosowanie dumpingu. Stowarzyszenie UE Pro Sun w skardze wskazywało, że panele słoneczne i ich główne podzespoły importowane z Chin na rynku europejskim są sprzedawane po cenach niższych od wartości rynkowej.

Postępowanie potrwać ma 15 miesięcy, ale Komisja prawdopodobnie, w ciągu 9 miesięcy zgodnie z zasadą ochrony handlu, zadecyduje o nałożeniu tymczasowych ceł antydumpingowych.

Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych. Produkują około 65 proc. wszystkich kolektorów, które sprzedają głównie na rynku europejskim. Na obszar Unii trafia około 80 proc. produkcji paneli i ogniw.

Chiny: Decyzja UE pogrąży rynek energetyki słonecznej

- Restrykcje wobec chińskich paneli słonecznych uderzą nie tylko w interesy zarówno przemysłu chińskiego, ale zarazem osłabią globalny rozwój sektora energii słonecznej i źródeł odnawialnych - powiedział Shen Danyang, rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu Chin.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu w czwartek wyraził "głębokie ubolewanie" z powodu decyzji Komisji Europejskiej. Shen wezwał Unię Europejską do odejścia od polityki protekcjonistycznej i do niewprowadzania nowych mechanizmów protekcjonistycznych w handlu przed 2014 rokiem.

Chiny wezwały UE do "poważnego rozważenia pozycji Chin i ich propozycji, a także do rozwiązania tarć dotyczących paneli i ogniw fotowoltaicznych w drodze konsultacji i współpracy".

Rynek Infrastruktury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »