Chiny krytycznie po porozumieniu z USA. Ostrzegają Waszyngton przed samoizolacją

Przywódca Chin, Xi Jinping, po raz pierwszy publicznie odniósł się do porozumienia z USA w sprawie zawieszenia wojny celnej. „Zastraszanie lub hegemonizm prowadzą jedynie do samoizolacji” – ostrzegł w Pekinie, podczas Forum Chiny - CELAC, Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów - informuje CNN.

Chiński przywódca zwrócił uwagę, że wielkie zmiany, jakich nie widziano od stulecia, nabierają tempa i „sprawiają, że jedność i współpraca między narodami stają się niezbędne”. 

Umowa USA z Chinami. Xi o zastraszaniu i hegemonizmie

W swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od zawarcia tymczasowego porozumienia w wojnie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami Xi Jinping skrytykował „zastraszanie” i „hegemonizm”. „W wojnach taryfowych i handlowych nie ma zwycięzców” – powiedział przedstawicielom Ameryki Łacińskiej i Karaibów, w tym obecnym w Pekinie prezydentom Brazylii, Kolumbii i Chile.

Reklama

Przemówienie Xi Jinpinga zostało wygłoszone dzień po tym, jak Stany Zjednoczone i Chiny ogłosiły, że radykalnie obniżą wzajemne cła. Porozumienie zawarto na 90 dni. Przełom nie tylko złagodził wyniszczającą świat wojnę handlową, ale też ożywił globalne rynki.

Chiny łączą siły z Ameryką Łacińską. Cel: Zmniejszyć dominację Waszyngtonu

Spotkania Chin ze Wspólnotą Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów organizowane są od 2014 r. Ich celem jest wzmocnienie wpływów Chin w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach a także zakwestionowanie tradycyjnej dominacji Waszyngtonu w tym regionie. Xi obiecał wzmocnienie „solidarności” z Ameryką Łacińską i Karaibami. 

Pekin obiecał krajom CELAC linie kredytowe o wartości 66 miliardów juanów (9,2 miliarda dolarów). W opinii Xi, Chiny oraz kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów są ważnymi członkami Globalnego Południa. “Chiny są gotowe połączyć siły z naszymi partnerami z Ameryki Łacińskiej i Karaibów” – dodał. 

Kraje Ameryki Łacińskiej należą do głównych partnerów handlowych Pekinu. Chiny były głównym odbiorcą brazylijskiej soi, stanowiąc ponad 73 proc. jej całkowitego eksportu z tego kraju. W zeszłym roku handel między Chinami a krajami CELAC po raz pierwszy przekroczył 500 miliardów dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | USA | ostrzeżenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »