Reklama

Chiny liderem inwestycji w odnawialne źródła energii na świecie

Przemyślane i racjonalne gospodarowanie zasobami, które ofiarowuje ziemia, wymaga poszanowania dla natury. Od wielu lat na rynkach można zaobserwować tendencję wzrostową inwestowania w odnawialne źródła energii. Na obecną chwilę niekwestionowanym liderem na rynku, który stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii, są zdecydowanie Chiny.

Odnawialne źródła energii - zasoby odnawiające się w krótkim czasie

Do tej grupy należą wszystkie źródła, które odnawiają się samoczynnie, w bardzo krótkim czasie, a przy tym ich eksploatacja nie powoduje długotrwałego deficytu. Głównymi źródłami odnawialnymi są przede wszystkim promieniowanie słoneczne, siła wiatru, pływy morskie, energia geotermalna, a także energia pozyskiwana z biomasy. Obecnie około 75 proc. odnawialnych źródeł energii stanowi energia grawitacyjna wody. Druga w kolejności jest natomiast energia pochodząca od wiatru. W około 9 proc. OZE zaspokajają światowe zapotrzebowanie na energię ogólnie.

Bardzo dużą popularnością na rynkach światowych cieszy się pozyskiwanie energii słonecznej. Od wielu lat tendencja ta jest wzrostowa. Zainteresowanie energetyką solarną spowodowane jest dopłatami, które w wielu krajach osiągają bardzo wysoki poziom. Poza tym instalacja solarna jest łatwa w montażu i konserwacji, a słońce jest obecnie najobfitszym źródłem energii.

Reklama

Więcej informacji o poszczególnych rodzajach odnawialnych źródeł energii oraz możliwościach wykorzystania ich we własnym domu przeczytasz tu.

Najważniejsze źródła energii i urządzenia, które je magazynują

Energia słoneczna wykorzystuje energię promieniowania słonecznego. Dzięki temu, że jest najpowszechniejsza i najczystsza bardzo szybko się rozwija i stanowi obiecujące źródło energii, które może bez wątpienia zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Główne urządzenia, które ją pochłaniają, to kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne.

Kolejnym istotnym czynnikiem OZE jest energia wiatru. Elektrownie wiatrowe wykorzystują siłę wiatru, która przeważnie pojawia się w miesiącach chłodniejszych, kiedy to słońce nie oferuje aż tyle ciepła. OZE można łączyć. Dzięki temu w okresie letnim można korzystać z energii słonecznej, a w chłodniejsze dni z energii wiatrowej.

Energia geotermalna to ciepło pochodzące z wnętrza ziemi, które uaktywnia się poprzez naturalny rozpad pierwiastków promieniotwórczych. Wykorzystanie tej energii, której temperatura niewiele się zmienia w ciągu roku, umożliwiają pompy ciepła wzbogacone w dodatkowe kolektory lub sondy gruntowe.

Chiny - lider inwestycji w odnawialne źródła energii

Liderem inwestycji w odnawialne źródła energii od dłuższego czasu pozostają Chiny. Już od kilku lat przeznaczają na zieloną energię ogromne pieniądze. Jako niekwestionowany lider na rynku światowym zostały nagrodzone za wysiłki włożone w rozwój OZE przez Międzynarodową Agencję Energetyczną. Agencja poinformowała, że Chiny zainwestowały w OZE tyle, co Europa i USA łącznie.

Chiny są obecnie największym światowym rynkiem, jeśli chodzi o elektrownie wiatrowe. Kiedy ONZ przedstawiło założenia dotyczące polityki ograniczającej emisję CO2, to właśnie rząd chiński jako jeden z pierwszych przedstawił swoje propozycje dotyczące między innymi zwiększenia udziału niskoemisyjnych źródeł energii.

Liczby nie kłamią

W 2016 roku Chiny uzyskały aż 19 GW mocy z energii wiatrowej. W przypadku nowych mocy słonecznych również niekwestionowanym liderem stały się Chiny, które uzyskały z tego źródła 34 GW. W Porównaniu z USA, które może się pochwalić "tylko" 11 GW, to aż trzykrotnie więcej.

Warto też nadmienić, że Chiny nie tylko inwestują w odnawialne źródła energii w kraju, ale również za granicą. W 2015 roku suma inwestycji wyniosła ponad 100 mld dolarów. Natomiast w 2016 roku nastąpił kolejny wzrost, szczególnie w makroinwestycjach. Do 2030 roku Chiny będą pozyskiwać aż 1/4 światowej energii wiatrowej. Ponadto Państwo to może pochwalić się posiadaniem aż pięciu największych producentów paneli słonecznych. Tam swą siedzibę ma również największy producent turbin wiatrowych. Obecnie nie ma kraju, który mógłby uzyskać takie wyniki jak Chiny.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »