Chiny nie importują już gazu z USA. Na wojnie handlowej skorzysta Rosja

Wojna handlowa między USA a Chinami to nie tylko cła, bowiem rozgrywa się też w sektorze energetycznym. Jak podaje "Financial Times", powołując się na dane firm transportowych, Chiny nie importują skroplonego gazu (LNG) z USA od ponad dwóch miesięcy. Nic nie zapowiada się na zawarcie nowych kontraktów, na czym może skorzystać Rosja.

Gazeta zauważyła, że ostatni transport amerykańskiego gazu został odebrany 6 lutego. Kolejny tankowiec, który nie zdążył zawinąć do gazoportu przed 10 lutego, kiedy zaczęły obowiązywać chińskie cła odwetowe w wysokości 15 proc., został przekierowany do Bangladeszu. Od tamtej pory cło wzrosło do 49 proc., co oznacza, że w najbliższej przyszłości amerykańskie paliwo stanie się nieopłacalne dla chińskich nabywców.

Czytaj w Interii: Ropa Putina już nie tylko na flocie cieni. To zasługa Trumpa

Reklama

Chiny niechętne na nowe kontrakty z USA

Zdaniem "FT" impas na linii Waszyngton-Pekin może wzmocnić relacje energetyczne Chin z Rosją, a tym samym podać w wątpliwość sens rozbudowy terminali LNG, realizowanej w USA i Meksyku kosztem wielu miliardów dolarów.

"Nie sądzę, aby chińscy importerzy kiedykolwiek zawarli nowy kontrakt na amerykański LNG" - powiedziała gazecie Anne-Sophie Corbeau, specjalistka Centrum Polityki Energetycznej Globalnej Uniwersytetu Columbia.

"FT" przypomniał, że ambasador Chin w Rosji Zhang Hanhui zapowiedział, że Chiny prawdopodobnie zwiększą import LNG z Rosji. "Tak wielu nabywców prosi ambasadę o pomoc w nawiązaniu kontaktów z rosyjskimi dostawcami, że moim zdaniem import na pewno wzrośnie" - powiedział.

Rosja stała się trzecim co do wielkości dostawcą LNG do Chin, po Australii i Katarze - napisał dziennik.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | Chiny | gaz LNG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »