Chiny składają kondolencje. Padły pytania o wizytę na pogrzebie Franciszka
Guo Juakun złożył we wtorek kondolencje w związku ze śmiercią papieża Franciszka. Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zwrócił uwagę na stosunki między Pekinem i Watykanem, które uznał za "konstruktywne". Nie padła natomiast konkretna odpowiedź, czy władze ChRL wyślą swojego przedstawiciela na uroczystości pogrzebowe.
Chiny wyrażają gotowość do "współpracy z Watykanem na rzecz dalszej poprawy stosunków chińsko-watykańskich" - powiedział Guo podczas regularnego briefingu. Rzecznik podkreślił, że w kwestii obecności przedstawiciela Pekinu na uroczystościach pogrzebowych Franciszka "nie ma obecnie informacji, które mógłby przekazać".
Od 1951 r. ChRL i Watykan nie utrzymują relacji dyplomatycznych po zdelegalizowaniu Kościoła katolickiego przez Mao Zedonga i powołaniu w jego miejsce Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh). Stolica Apostolska jest jedynym państwem w Europie, które uznaje Tajwan.
Franciszek przez część środowiska katolickiego uznawany jest za najbardziej "propekińskiego" papieża. W 2018 r. Watykan podpisał z ChRL tymczasową umowę dotyczącą mianowania biskupów. Trzykrotnie przedłużane porozumienie miało na celu poprawę relacji Watykanu z Chinami. Dotychczas kontrolowane przez komunistyczny rząd organizacje kościelne, w tym PSKCh, nie wydały oświadczeń ani nie złożyły kondolencji w związku ze śmiercią Franciszka.
We wtorek rano media informowały, że dobę po śmierci papieża Franciszka, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych kontrolowanych przez Pekin struktur PSKCh nadal nie podano informacji na temat śmierci Franciszka. Kondolencje opublikowały diecezje w Hongkongu i Makau oraz w komunistycznym Wietnamie.
Papież zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat; przyczyną śmierci był udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna.