Chiny ukrywają śmierć Franciszka. Rządowe organizacje nie podały informacji
W ciągu doby od śmierci papieża Franciszka, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych zarządzanych przez Pekin, należących do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), nie pojawiły się żadne informacje na ten temat. Wyjątek stanowiły diecezje w Hongkongu i Makau, a także Kościół katolicki w komunistycznym Wietnamie, które opublikowały kondolencje.
Wyjątkiem okazała się być strona katolickiego tygodnika "Xinde", która w poniedziałek opublikowała chińskie tłumaczenie wypowiedzi kardynała Kevina Farrela z Karmelitańskiego Świętego Kościoła Rzymskiego. Jako zarządca Kościoła do czasu wyboru następcy Franciszka, wyraził swój żal po śmierci papieża i zachęcił wiernych do modlitwy.
Chińskie media państwowe poinformowały o śmierci papieża Franciszka zdawkowo, przypominając, że nazywał się Jorge Mario Bergoglio, a na głowę Kościoła katolickiego został wybrany 13 marca 2013 roku.
Do wtorkowego popołudnia (czasu lokalnego) nie opublikowano żadnej oficjalnej informacji o jego śmierci ze strony struktur katolickich pozostających pod kontrolą rządu, w tym archidiecezję pekińską, mimo, że śmierć papieża miała miejsce kilka dni wcześniej.
Od 1951 roku, po dojściu Mao Zedonga do władzy, relacje między Pekinem a Watykanem uległy znacznemu pogorszeniu. Władze chińskie zerwały wtedy stosunki dyplomatyczne z Watykanem i powołały PSKCh jako alternatywną strukturę kościelną. Jednak w 2018 roku Watykan i Pekin zawarły tymczasowe porozumienie dotyczące mianowania biskupów, które przedłużane trzykrotnie, miało na celu poprawę wzajemnych relacji.
Jak zauważył jeszcze w poniedziałek portal "Asia News", "Odnosi się wrażenie, że mimo wyjątkowego wkładu papieża Franciszka w dialog z Pekinem w ostatnich latach (...) Komunistyczna Partia Chin musi najpierw podyktować oficjalną reakcję, która prawdopodobnie nadejdzie w najbliższych godzinach".
W Hongkongu biskup Stephen Chow, mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2023 roku, złożył kondolencje i poprosił wiernych o modlitwę. Tygodnik diecezjalny "Sunday Examiner" przypomniał również wizytę papieża w Mongolii w 2023 roku i jej znaczenie dla relacji między Watykanem a Chinami.
W Makau lokalna diecezja opublikowała zdjęcie zmarłego papieża, wyrażając smutek i żal z powodu jego odejścia.
Z kolei w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Wietnamu zaznaczono, że "cały Kościół powszechny opłakuje łagodnego, skromnego i miłosiernego pasterza, który zawsze troszczył się o ubogich i ludzi zepchniętych na społeczny margines".