Chiny w kryzysie? Gospodarka przeżywa spowolnienie

Chiński wzrost gospodarczy stymulowany był przez inwestycje na rynku nieruchomości, jednak trend ten spowolnił. Liczba budów maleje, a sprzedaż mieszkań jest najniższa od 10 lat - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny. Chiny stoją przed gospodarczymi wyzwaniami.

Gospodarka Chin spowolni w II połowie roku. Lipcowe dane zaskoczyły negatywnie niemal we wszystkich sektorach - hamowała zarówno aktywność przemysłowa, jak i handel detaliczny - wylicza PIE (tempo wzrostu spadło kolejno do 3,7 proc. i 2,5 proc.). Tymczasem chińska "normalność" dla obu sektorów to ponad 5-proc. wzrost.

Trudny powrót do normalności po okresie polityki "zero COVID"

Chińska gospodarka ma duże trudności z powrotem do normalności po okresie polityki "zero COVID". W efekcie przedsiębiorstwa wciąż raportują słabe wyniki - ich zyski w czerwcu były o 26 proc. mniejsze niż przed rokiem - PIE wskazuje powód spowolnienia w Chinach.

Reklama

Szczególnie ważny dla rozwoju gospodarczego Chin jest sektor nieruchomości. Ten ostatni przed obecnym spowolnieniem odpowiadał za jedną trzecią wzrostu gospodarczego.

Chiński sektor nieruchomości z problemami

Piętrzące się problemy demograficzne oraz słabnący popyt wewnętrzny sprawiają, że sprzedaż mieszkań była najniższa od ponad 10 lat. Perspektywy pozostają słabe. Liczba nowych budów maleje - w czerwcu ich powierzchnia była o 24,5 proc. mniejsza niż przed rokiem - wylicza PIE i zwraca uwagę na spadające ceny nieruchomości.

Ożywienie na rynku nieruchomości i w całej chińskiej gospodarce miałaby wspierać obniżka stóp procentowych.

Ludowy Bank Chin obniża stopy procentowe

Ludowy Bank Chin w lipcu po raz drugi obniżył główną roczną stopę procentową z 3,65 proc. do 3,45 proc. Obniżone zostały też pozostałe instrumenty związane z kredytami dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. To reakcja na niski wzrost akcji kredytowej - czytamy w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodajmy, że inflacja konsumencka (CPI) wyniosła w lipcu minus 0,3 proc.

Słabe prognozy dla chińskiej gospodarki

Chiny nie osiągną zakładanego celu dla wzrostu na poziomie 5 proc. w 2023 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w najbliższych 5 latach Chiny będą rozwijały się w tempie 3-4 proc. - przypomina PIE. Tak słabych perspektyw dla chińskiej gospodarki nie było od wielu lat.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | wzrost gospodarczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »