Chiny: Wejście smoka do Szczecina
Chińska firma Tian Yu sp. z.o.o zamierza zainwestować w Szczecinie od 0,5 do 1 mld euro. Na terenach wokół jeziora Dąbie chce wybudować m.in. zespół apartamentowo-hotelowy, mieszkania komunalne oraz port jachtowy z całym zapleczem.
Dziś w Urzędzie Miejskim w Szczecinie władze miasta podpisały list intencyjny z chińską firmą w sprawie inwestycji.
Chińczycy szacują, że budowa potrwa 5-10 lat.
- Finansowo jesteśmy gotowi rozpocząć budowę natychmiast. Czekamy teraz tylko na decyzję gminy - powiedział na konferencji prasowej prezes firmy Yu Jian Er.
Prezydent miasta Marian Jurczyk liczy, że umowę uda się podpisać jeszcze na jesieni.
Władze miasta zakładają, że chiński inwestor, oprócz zespołu apartamentowo-hotelowego i obiektów rekreacyjnych, wybuduje na terenie o powierzchni 50 hektarów około 13 tys. mieszkań komunalnych, co rozwiązałoby problem braku lokali socjalnych w Szczecinie. Rada Miasta miałaby zadecydować, na jakich warunkach te lokale byłyby przekazywane lokatorom.
Dziennikarze pytali, jaki będzie status gruntów, na których powstanie inwestycja.
- Założyliśmy, że będzie to wieloletnia dzierżawa, minimum 30-letnia; w przypadku terenów przeznaczonych na cele komercyjne możemy rozważać inne formy, np. partnerstwo publiczno-prywatne - wyjaśnił wiceprezydent miasta Zbigniew Zalewski.
Jurczyk nie ukrywał, że liczy się z możliwością protestów ze strony osób, które użytkują tereny wokół jeziora. Ale - jak zaznaczył - zdecydowany jest przeciwstawić się temu dla dobra miasta i jego mieszkańców.
Zalewski poinformował, że w rejonie Jeziora Dąbie jest 120 użytkowników. Część terenów należy do miasta, część do Skarbu Państwa; są też grunty prywatne lub dzierżawione przez instytucje.
Jak zapewniali dziennikarzy prezydent i jego zastępca, chińska firma została dokładnie sprawdzona i jest w pełni wiarygodna. Jej wiarygodność potwierdził konsul generalny Chin Xu Min, uczestniczący w uroczystości podpisania listu intencyjnego, oraz władze Warszawy i Sopotu, gdzie Chińczycy już inwestują. Firma ta buduje w Warszawie zamknięte osiedle, a w Sopocie hotel.
Chińczycy, w celu zrealizowania przedsięwzięcia w Szczecinie, założyli w mieście spółkę, której głównym udziałowcem jest Yu Jian Er. Jest on jednocześnie prezesem firmy Min Hoong Development CO. PTE. LTD ? Poland, do której należy Tian Yu - spółka-córka, powołana w czerwcu br. wyłącznie do realizacji zaplanowanej w mieście inwestycji.
Holding Min Hoong Development CO. prowadzi działalność deweloperską od 20 lat. Założony w Hong Kongu, obecnie inwestuje na terenie całych Chin, a od 1991 roku także w Polsce. W naszym kraju holding ma dwa oddziały - w Warszawie i Sopocie. Do tej pory firma zainwestowała w Polsce 20 mln dolarów m.in. w budowę mieszkań, hoteli i restauracji.