Reklama

Chorwacja gotowa wejść do UE 1 lipca

Chorwacja będzie gotowa do wejścia do UE 1 lipca 2013 roku - potwierdziła we wtorek Komisja Europejska, przyjmując ostatni raport na temat gotowości tego kraju do członkostwa w Unii.

"Komisja ocenia, że Chorwacja zakończyła dziesięć priorytetowych działań, określonych w poprzednim raporcie z października oraz wykazuje wolę i zdolności, by wywiązać się z pozostałych zobowiązań na długo przed akcesją. KE ocenia, że Chorwacja będzie gotowa do wejścia do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 roku" - stwierdza raport.

Reklama

Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, który przedstawił raport KE rządowi w Zagrzebiu, oświadczył, że Chorwacja jest przykładem sukcesu rozszerzenia Unii oraz "dobrym przykładem dla pozostałych krajów regionu". "Dowodzimy wiarygodności polityki rozszerzenia UE. Gdy kraj kandydujący spełnia kryteria i wywiązuje się ze zobowiązań, UE przyznaje mu perspektywę członkostwa" - powiedział Fuele.

Raport na temat gotowości Chorwacji do członkostwa w UE koncentruje się na wypełnianiu przez to państwo kryteriów dotyczących polityki konkurencji, sądownictwa, zapewnienia wolności obywatelskich oraz bezpieczeństwie. KE ocenia, że członkostwo w UE będzie "dodatkową zachętą" do kontynuacji reform, zwłaszcza do walki z korupcją.

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 roku, ale niektóre kraje członkowskie, jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania jeszcze jesienią 2012 roku wyrażały zastrzeżenia co do stanu chorwackich przygotowań do członkostwa we Wspólnocie i czekały na ostatni raport monitorujący KE.

W pierwszej połowie marca Chorwacji udało się zakończyć spór ze Słowenią o zagraniczne depozyty Chorwatów w nieistniejącym już banku Ljubljanska Banka, co otworzyło drogę do ratyfikacji przez Słowenię traktatu w sprawie akcesji Chorwacji do UE.

Dowiedz się więcej na temat: komisja' | Gotowi? | Chorwacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »