Chory w piątek, zwolnienie od poniedziałku
Pracownik, który w piątek pójdzie do lekarza i nie będzie mógł pracować od nowego tygodnia, może poprosić, aby lekarz wystawił mu zwolnienie od poniedziałku. Pracodawca nie zmniejszy wtedy jego wynagrodzenia za sobotę i niedzielę.
Od wtorku lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer i felczer - oprócz dotychczasowego sposobu - może wystawić zwolnienie lekarskie na okres rozpoczynający się po dniu badania, chociaż nie później niż czwartego dnia od tej daty. Mogą to robić w dwóch przypadkach. Wtedy, gdy bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy albo badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.
Takie zmiany przewiduje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 22 grudnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (Dz.U. z 2006 r. nr 1, poz. 3). Jeśli więc chory przyjdzie na badanie w piątek wieczorem, to lekarz może wystawić zwolnienie od poniedziałku, żeby nie wliczać do zwolnienia weekendu. Ma to na celu "ochronę" pracownika przed obniżeniem jego pensji przez wliczenie do czasu choroby także soboty i niedzieli.
Nowe przepisy przewidują też, że dla potwierdzenia pobytu ubezpieczonego w szpitalu, jeżeli pacjent nie otrzyma zwolnienia lekarskiego w dniu wypisu, lekarz może wystawić je później. Natomiast gdy ubezpieczony ma więcej niż jednego płatnika zasiłku, lekarz wystawia zwolnienia lekarskie dla każdego z nich. Jeżeli jednak w czasie badania chory nie przekaże lekarzowi danych wszystkich płatników, może on w późniejszym terminie wystawić zaświadczenie innemu płatnikowi, potwierdzające wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy.
Bartosz Marczuk