Christine Lagarde, EBC: Najpierw stopy procentowe, później tzw. zacieśnienie monetarne
EBC zacznie rozważać zacieśnianie monetarne, gdy skończy normalizację polityki monetarnej - stwierdziła prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.
Bank centralny strefy euro może zacząć dyskusję na zmniejszaniem sumy bilansowej, gdy zakończy proces normalizacji polityki monetarnej - powiedziała w poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde w wystąpieniu przed Komisją Gospodarczą i Monetarną Parlamentu Europejskiego.
"Kiedy zakończymy normalizację naszej polityki pieniężnej, używając najbardziej odpowiedniego, wydajnego i efektywnego narzędzia, jakim są stopy procentowe, to zadajemy sobie pytanie: jak, kiedy, w jakim rytmie, w jakim tempie używać innych narzędzi monetarnych jakie mamy do dyspozycji, w tym zaostrzenia ilościowego" - powiedziała Lagarde.
"Ale nastąpi to we właściwym czasie, gdy zakończymy proces normalizacji i wyczerpiemy korzyści płynące z niego, co uważamy za najbardziej odpowiednie w tej chwili" - dodała.
Agencja Bloomberga podała, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, że redukcja sumy bilansowej wielkości 5 bln euro może zostać poddana pod dyskusję na niedecyzyjnym posiedzeniu EBC 5 października, które odbędzie się na Cyprze.
Na posiedzeniu 8 września Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 75 pb. do odpowiednio do 1,25 proc., 1,5 proc. i 0,75 proc.
"Ten istotny krok przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC celu wynoszącego 2 proc. w średnim okresie. Opierając się na aktualnej ocenie, Rada Prezesów przewiduje, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe, co ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.
Analitycy EBC znacznie zrewidowali w górę projekcje inflacji i obecnie oczekuje się, że wyniesie ona średnio 8,1 proc. w 2022 r., 5,5 proc. w 2023 r. i 2,3 proc. w 2024 r. Obecnie eksperci przewidują, że gospodarka odnotuje wzrost o 3,1 proc. w 2022 r., 0,9 proc. w 2023 i 1,9 proc. w 2024 r.
Następne decyzyjne posiedzenie EBC odbędzie się 27 października.
***