Ciemne chmury nad Niemcami?

Niemiecki wskaźnik aktywności gospodarczej Ifo obniżył się w styczniu do 107,3 pkt. z 108,6 w grudniu (konsensus: 108,5). Odczyt Ifo potwierdza negatywny sygnał z PMI dla Niemiec i sugeruje, że trend eksportu w największej gospodarce strefy euro może osłabić się w niedalekiej przyszłości. Zdaniem analityków DM PKO BP, to zły sygnał dla Polski.

- Niemiecki wskaźnik aktywności gospodarczej Ifo obniżył się w styczniu do 107,3 pkt. z 108,6 w grudniu (konsensus: 108,5). - Odczyt Ifo (w ślad za zaskakująco niskim odczytem flash PMI dla Niemiec z piątku) sugeruje, że trend eksportu w największej gospodarce strefy euro może się przynajmniej przejściowo osłabić.

Zdaniem analityków DM PKO BP, nie musi się to jednak przełożyć na dynamikę PKB w Polsce (podobnie jak w drugiej połowie 2014 r.).

Niemiecki wskaźnik aktywności gospodarczej Ifo obniżył się w styczniu do 107,3 pkt. z 108,6 w grudniu (konsensus: 108,5). Ocena bieżącej sytuacji pozostała bez istotnych zmian (spadek do 112,5 vs. 112,8 w grudniu), a obniżenie się ogólnego wskaźnika było rezultatem pogorszenia oczekiwań co do przyszłej sytuacji (102,4 vs. 104,6).

Reklama

Wśród firm z przetwórstwa przemysłowego indeks jest najniższy od roku, w szczególności pogorszyły się oczekiwania branży motoryzacyjnej oraz produkcji maszyn w związku z pogarszającymi się perspektywami eksportu.

Odczyt Ifo potwierdza negatywny sygnał z zaskakująco niskiego odczytu flash PMI dla Niemiec i sugeruje, że trend eksportu w największej gospodarce strefy euro może osłabić się w niedalekiej przyszłości.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie musi się to przełożyć na dynamikę PKB w Polsce (podobnie jak w drugiej połowie 2014 r. - patrz wykres poniżej) ze względu na kilka czynników:

(1) obecnie mamy do czynienia z kolejną falą szoków podażowych na rynkach surowcowych i związana z tym "dobra" deflacja powoduje, że słabsze przychody firm eksportowych są w gospodarkach importujących surowce, takich jak Niemcy i Polska, amortyzowane przez niższą wartość (koszty) importu;

(2) aby osłabienie aktywności sektora eksportowego wpłynęło na dynamikę PKB, musiałoby ono być na tyle istotne i trwałe, żeby pogorszyć sytuację na rynku pracy, gdzie w przypadku Polski realizowana jest niemal cała wartość dodana związana z działalnością eksportową powiązanych z zagranicą korporacji;

(3) wzrostowi polskiego eksportu, niezależnie od koniunktury globalnej, sprzyjać będą czynniki strukturalne - w 4q2016 może skokowo wzrosnąć eksport samochodów z Polski dzięki ukończeniu nowej inwestycji VW;

(4) ekspozycja eksportowa Polski na Chiny (w tym pośrednio przez Niemcy) jest niewielka (patrz tabela obok);

(5) wyraźnie słabszy PLN poprawia konkurencyjność polskiego eksportu.

Zespół Analiz Makroekonomicznych DM PKO BP

Dowiedz się więcej na temat: strefa euro | DM PKO BP | handel | Chiny | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »