Co dalej z dawnym hotelem Cracovia? "Wstrzymujemy realizację inwestycji"

Hotel Cracovia to kultowy budynek na mapie Krakowa. Przez wiele lat uznawany był za najbardziej luksusowy hotel w Polsce. Obecnie niestety obiekt przez wiele lat stoi pusty i choć pojawiały się plany jego modernizacji, to żadne z nich nie doszły do skutku. Co dalej z hotelem Cracovia? Kiedy jego przebudowa?

Budynek dawnego hotelu Cracovia - historia i losy

Hotel Cracovia to modernistyczny budynek zaprojektowany w latach 60. przez krakowskiego architekta Witolda Cęckiewicza. Został otwarty 22 czerwca 1965 roku i w tamtym czasie był największym oraz najnowocześniejszym hotelem w Polsce. Oferował ponad 500 miejsc noclegowych i uznawany był za ośrodek luksusu. Hotel połączony jest z budynkiem kina Kijów, w jego okolicy znajdują się najpopularniejsze punkty w Krakowie, tj. Muzeum Narodowe czy Biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z czasem, kiedy powstawało coraz więcej nowocześniejszych hoteli, obiekt Cracovia tracił na popularności. Wiele osób wskazywało również na jego zły stan techniczny. Pojawiały się nawet pomysły, aby wyburzyć go i na jego miejsce postawić galerię handlową. W 2011 roku hotel Cracovia zakończył swoją działalność i został zamknięty. Przed wyburzeniem hotelu Cracovia uratowało go wpisanie do rejestru zabytków w 2016 roku.

W tym samym roku hotel został odkupiony przez Skarb Państwa za 29 mln zł i stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Przez wiele lat obiekt stał opuszczony i zdewastowany. Jedynie w pasażu na poziomie ulicy nadal znajdują się sklepy, kawiarnie oraz restauracje. Reszta budynku jest w na tyle złym stanie, że wymaga kompleksowego remontu.

Reklama

Po wielu latach w kwietniu 2023 r. ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną budynku dawnego hotelu, który pod koniec 2023 roku wygrało Biuro Projektów Lewicki Łatak. W dawnym hotelu Cracovia miała mieć miejsce przebudowa i dostosowanie obiektu do funkcji siedziby nowej instytucji kultury. Na miejsce starego hotelu Cracovia miało powstać Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Pomysłów Kreatywnych. Wówczas Ministerstwo Kultury postanowiło, że dawny hotel Cracovia stanie się nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Niegdyś najbardziej luksusowy hotel w Polsce

Co z przebudową dawnego hotelu Cracovia? Plany się zmieniły

Projekt przebudowy dawnego hotelu Cracovia miał zostać zrealizowany do 2028 roku. Plany jednak legły w gruzach już z początkiem 2024 roku. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 marca br. sekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała o zaniechaniu dotacji inwestycyjnych, które miały być przeznaczone na budynek Cracovii.

- Nie wycofujemy się z finansowania budowy Muzeum Architektury i Designu, tylko wstrzymujemy czasowo realizację tej inwestycji - powiedziała Scheuring-Wielgus. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz tłumaczył taką decyzję koniecznością przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania dawnego hotelu. Jako drugi powód wymieniono natomiast konieczność rzetelnego planowania wydatków majątkowych.

- Nasi poprzednicy dość kompulsywnie wydawali pieniądze po tym, jak dowiedzieli się, że przegrali wybory. To zaburzyło system finansowy Ministerstwa Kultury (...). Dlatego, dopóki sytuacja nie wyjaśni się, powstrzymaliśmy finansowanie przebudowy dawnego hotelu Cracovia, ponieważ nie został tu przekroczony próg, jakim jest podpisanie umowy z wykonawcą, co powoduje, że wydatki na daną inwestycję stają się "sztywne" i nic już nie da się z tym zrobić. Po prostu musimy oszczędzać w tym roku pieniądze - dodał Bartłomiej Sienkiewicz.

Obecnie więc plany dotyczące przebudowy budynku Cracovia zostały wstrzymane i nie wiadomo tak naprawdę, czy i kiedy, ponownie wrócą do realizacji.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Hotel Cracovia | Kraków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »