Co dalej z Funduszem Kościelnym? Na "propozycje" poczekamy do września

Drugie posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego trwało godzinę. Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, "propozycje rozwiązań" zostaną przedłożone Radzie Ministrów we wrześniu.

We wrześniu Międzyresortowy Zespół ds. Funduszu Kościelnego ma przedstawić propozycje wypracowanych rozwiązań na posiedzeniu Rady Ministrów - poinformowano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu po piątkowym posiedzeniu.

Drugie posiedzenie zespołu zajmującego się Funduszem Kościelnym trwało godzinę

Było to drugie posiedzenie (pierwsze odbyło się w styczniu) Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego, trwało godzinę.

Chcielibyśmy przedstawić kompleksową propozycję likwidacji Funduszu Kościelnego wraz z nowymi rozwiązaniami, które Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło już w kwietniu - powiedział wiceszef MRPiPS Sebastian Gajewski przed piątkowym posiedzeniem.

Reklama

Jak podano w komunikacie - opublikowanym na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po piątkowym posiedzeniu zespołu - omawiano na nim koncepcje dotyczące przedmiotu działania przygotowane przez przedstawicieli poszczególnych resortów. Poinformowano, że do najbliższego poniedziałku członkowie zespołu zostali zobowiązani do wyznaczenia kandydatów do prac zespołu problemowego/roboczego, który zajmie się analizą propozycji przedstawionych przez członków zespołu międzyresortowego.

Czym jest Fundusz Kościelny?

Fundusz Kościelny powstał na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Według założeń miał być formą rekompensaty dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała zostać utworzona masa majątkowa, z której dochód miał być dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości zabranych nieruchomości.

Z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe, także te, które nie działały w naszym kraju w 1950 r. i nie utraciły wówczas żadnych nieruchomości. Jest ich 185. Ponad 90 proc. wydatków idzie na finansowanie ubezpieczeń społecznych osób duchownych.

Prace nad zmianami trwają od lat

Prace nad zmianami dotyczącymi Funduszu Kościelnego trwały już w latach 2012-2013. Wówczas zakończyły się przygotowaniem roboczego projektu i umowy między Konferencją Episkopatu Polski a rządem RP. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych, ale ostatecznie prace nad nim przerwano. W 2014 r. rząd umówił się z Kościołem katolickim na odłożenie kwestii do 1 stycznia 2016 r., uznając, że temat nie powinien być przedmiotem kampanii wyborczej. Do sprawy powrócono w 2023 r. po wyborach parlamentarnych.

O likwidacji Funduszu Kościelnego głośno było w kampanii. Postulat likwidacji Funduszu Kościelnego był jednym ze 100 konkretów na 100 dni rządu Koalicji Obywatelskiej. 

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fundusz Kościelny | obietnice przedwyborcze | Kościół
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »