Co dalej z ruchem "Oburzonych"?
Utopia - ustrój polityczny, opierający się na sprawiedliwości i równości. Teraz można dodać: jedyny, w którym politycy rzeczywiście dbają o wyborców, a banki bezpieczne i dobrze zarządzają naszymi pieniędzmi. Też tak uważasz? - To znak, że nie zetknąłeś się jeszcze z ruchem "Oburzonych".
Oburzeni to ruch, reakcja na problem tak stary, jak świat. Powstał spontanicznie w wyniku coraz większych różnic w dochodach ludzi bogatych i biednych. Jego początek miał miejsce w Hiszpanii, gdzie 15 maja br. tysiące osób zamanifestowało swój sprzeciw wobec kiepskiej sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Wysokie bezrobocie przekładające się na niskie zarobki oraz niestabilna gospodarka w połączeniu z irytująco wysokim wsparciem dla instytucji finansowych wyprowadziły tamtejszych obywateli z równowagi i skierowały ich energię na zorganizowanie demonstracji.
Zobacz galerię "Okupacja na Wall Street"
Jak się okazało, podobne odczucia żywili obywatele Włoch, Grecji, Japonii, Stanów Zjednoczonych czy 80 innych krajów. Kiedy więc usłyszeli o protestach w Hiszpanii, nie pozostawało im nic innego, jak tylko przyłączyć się do akcji i poprzeć inicjatywę całym sercem. Powodem tak szybkiego wzrostu popularności protestów są wspomniane różnice między stanem konta bogatych i biednych. Jednakże proces ten nie trwa od dziś - coś musiało więc przyspieszyć reakcje "Oburzonych".
Katalizatorem zmian stało się zdecydowanie zaciśnięcie pasa w wielu krajach europejskich. Zła sytuacja finansów publicznych zmusiła polityków do działań, których każdy ubiegający się o reelekcję (lub mający taki zamiar) unika jak ognia: jednoczesnego podniesienia podatków oraz cięcia wydatków. Te działania, wraz z zapowiedziami dalszych cięć mocno rozczarowały wyborców.
Przysłowiową kroplą, która przepełniła czarę goryczy było skierowanie zaoszczędzonych środków na pomoc bankom. Tym samym, które wcześniej udzieliły zbyt dużo kredytów niezbyt wiarygodnym klientom lub krajom; mówiąc wprost: podjęły duże ryzyko, za które przyszło płacić "Kowalskim" i "Nowakom". To wystarczyło, by w obarczonych odpowiedzialnością za życie na kredyt poprzednich lat czy pokoleń społeczeństwach zawrzało, a ludzie wyszli na ulice.
Aby dowiedzieć się, kim jest przeciętny "oburzony", wystarczy sprawdzić, komu rządy próbowały zakręcając kurek z pieniędzmi. Cięcia głównie przypadały na wydatki socjalne (m. in. zasiłki dla bezrobotnych), edukację oraz działania prorozwojowe. Rzut okiem na fotografie protestujących tłumów ludzi potwierdza to: uczestnikami są w większości ludzie młodzi - studenci oraz bezrobotni absolwenci, a także urzędnicy państwowi. Ostatnio coraz częściej jednak dołącza także czwarta, najbardziej istotna gospodarczo grupa - małe i średnie przedsiębiorstwa.
Czytaj raport specjalny INTERIA.PL o sytuacji w Grecji
Skala protestów tych grup społecznych była tak duża, że zwróciła uwagę inwestorów. Zaczęli oni zadawać sobie pytanie o potencjalne skutki ekonomiczne protestów. Czy "Oburzeni" podzielą los swojego poprzednika - Tea Party i zostaną wchłonięci przez partię polityczną? A może sami staną się wiodącą siłą polityczną? - W Hiszpanii 80-procentowe poparcie dla ruchu doprowadziło do rozwiązania parlamentu i rozpisania przedterminowych wyborów, a także zmusiło premiera Zapatero do rezygnacji z funkcji prezesa Partii Socjalistycznej. Nie można więc nie doceniać potencjału, jaki ma międzynarodowe oburzenie. Jaki może być jego dalszy los?
Jedną z możliwości jest utworzenie nowej siły na scenie politycznej. Podobnie wykorzystano przed paroma laty oburzenie w związku z wysokimi cenami, jakie trzeba płacić za płyty muzyczne lub gry komputerowe. Powstała więc Partia Piratów, której jednym z celów jest "reforma" praw autorskich. Po kilku latach istnienia, Piraci zaczynają się coraz bardziej rozpychać na międzynarodowej scenie politycznej.
W ostatnich wyborach parlamentarnych w Niemczech zwolennicy "wolnego dostępu do kultury" uzyskali 9-procentowe poparcie Tym, co różni Piratów od "Oburzonych" jest jednak motywacja. O ile potencjał "Oburzonych" jest znacznie większy niż Piratów, o tyle emocje - oburzenie - będą z czasem opadać. W przeciwieństwie do wysokich cen płyt muzycznych, czy gier, które będą napędzały dalsze działania Piratów. Kryzys też nie będzie trwać wiecznie, a ludzie, zmęczeni licznymi manifestacjami, potrzebując środków na utrzymanie będą wracali do domów będą wracali do swoich rodzin i... poszukiwania pracy. Tymczasem partia polityczna do sukcesu potrzebuje zazwyczaj kilkuletnich starań i wytężonego wysiłku, by uzyskać władzę. Tego brakuje ruchowi na dzień dzisiejszy i trudno spodziewać się, by "oburzeni" usamodzielnili się politycznie.
Czytaj raport specjalny INTERIA.PL o kryzysie w światowych finansach
Znacznie bardziej prawdopodobne jest wchłonięcie przez inną partię. Wystarczy spojrzeć na amerykański ruch Tea Party. Organizacja, której historia zaczęła się również od protestów przeciwko prowadzonej polityce gospodarczej jest obecnie niczym więcej jak odłamem Partii Republikańskiej. Warto zadać sobie pytanie o to, jak Republikanom udało się zaangażować tak duży ruch społeczny do swoich celów. Sukces tych działań wynikał ze wspólnych poglądów, uosabianych przez partyjne autorytety. Jakkolwiek Tea Party nie deklaruje się jako część Republikanów, faktycznie partia ta cieszy się 80-procentowym poparciem członków ruchu. Absorpcja takiej rzeszy osób praktycznie stanowiłaby wystarczający kapitał polityczny do uzyskania większości parlamentarnych. Można więc spodziewać się przesunięć poparcia w stronę osób i organizacji, które będą uznawane w kraju za autorytety ekonomiczne i społeczne.
Z racji międzynarodowego, a nawet globalnego charakteru akcji trudno przypuszczać, by którejkolwiek partii udało się w pełni przejąć dla swoich korzyści tak duży ruch. Najbardziej prawdopodobne jest więc trzecie rozwiązanie - wywieranie coraz silniejszego nacisku na zmiany systemu w jakim funkcjonuje gospodarka - szczególnie sektor bankowy.
Wraz z tym, jak wzrastać będzie poparcie społeczne dla zmian, politycy będą w coraz większym stopniu nagle zmieniać poglądy i "odkrywać", że przecież reformy propagowane przez ruch zbiegają się z programami ich własnych partii. Warto więc jeszcze raz wrócić do tego, przeciw czemu protestują "Oburzeni". Ich celem jest przede wszystkim uzdrowienie finansów publicznych. Inaczej mówiąc, chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której wydatki państwa nie przewyższają jego przychodów. Co to może oznaczać dla Strefy Euro? - Przede wszystkim odcięcie się od problemów Greków i banków.
Jak pokazują niemieccy "Oburzeni", obywatele mają już dość ponoszenia odpowiedzialności za nie swoje długi i błędy polityki gospodarczej. Ponieważ jednak niekontrolowany upadek Grecji mógłby bardzo negatywnie wpłynąć na ceny akcji, bardziej prawdopodobne jest wypracowanie mechanizmu wyjścia z europejskiej unii walutowej. Oznacza to bardziej rygorystyczne egzekwowanie działań uzdrawiających finanse państwa i powrót do waluty lokalnej oraz bankructwo dla najbardziej opornych wobec zmian krajów.
Jednocześnie jednak potrzebne będzie zapewnienie bezpieczeństwa dla krajów i instytucji finansowych, które chcą się zmieniać na lepsze i potrzebują tymczasowego wsparcia. Przykład Irlandii, która już wkrótce może wykazać wzrost PKB pokazuje, że czasem warto dać drugą szansę. Ponieważ jednak europejskie kasy świecą pustkami, najbardziej prawdopodobną drogą będzie polityka reflacji.
Oznacza to zmonetyzowanie długu, czyli sytuację, w której bank centralny dodrukowuje brakujące ilości pieniędzy potrzebnych na pokrycie dziur w budżecie. Oczywiście nie jest to najlepsze wyjście z ekonomicznego punktu widzenia. Dodruk pieniądza osłabia walutę i prowadzi do inflacji, która - niekontrolowana - może spustoszyć gospodarkę. Jednakże perspektywa spłaty długów, kosztem podwyżek cen jest zbyt kusząca, by nie doszła do skutku.
Bartosz Boniecki, główny ekonomista