Coraz mniej młodych Polaków mieszka z rodzicami. Gniazdowników i tak jest sporo, znamy nowe dane

Co trzecia osoba w wieku od 25 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami i nie założyła jeszcze własnej rodziny. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni. Średni wiek, w którym Polacy idą na swoje i wyprowadzają się z domu jest wyższy niż średnia UE. Ale i tak w ciągu kilku lat liczba gniazdowników w Polsce sporo spadła - wynika z najnowszych danych GUS.

W Polsce ok. 1,7 mln osób należy do "pokolenia gniazdowników". Tak w najnowszym raporcie Główny Urząd Statystyczny (GUS) określa osoby w wieku od 25 do 34 lat, które mieszkają z rodzicami i nie założyły własnej rodziny.

Dane GUS pokazują stan na 31 grudnia 2022 roku. W porównaniu z poprzednią edycją badania - pokazującą stan na koniec 2018 roku - populacja gniazdowników w Polsce zmniejszyła się o 0,3 mln osób, czyli o 15,5 proc.

Jak wskazuje GUS, gniazdownikiem w 2022 roku była co trzecia osoba w wieku od 25 do 34 lat. Ich liczba zmniejszyła się o kilkaset tysięcy w porównaniu z 2018 rokiem, kiedy to z rodzicami mieszkało ponad 2 mln osób w tej grupie wiekowej. Wtedy udział gniazdowników w grupie osób w tym wieku wynosił 36 proc.

Reklama

Podobnie jak w poprzedniej edycji badania, i tym razem widoczne jest duże zróżnicowanie zjawiska, jeśli chodzi o poszczególne regiony Polski. Większa koncentracja gniazdowników występowała w gminach we wschodniej Polsce. Największy odsetek takich osób jest w województwach świętokrzyskim (41 proc.), podkarpackim i lubelskim (po 39 proc.). Najmniejszy - nieprzekraczający 30 proc. - odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim.

W 19 gminach w Polsce ponad połowa młodych osób, które nie założyły rodziny, mieszka z rodzicami. W 15 gminach ich udział wynosi z kolei mniej niż jedną piątą. To na przykład Warszawa (19 proc. gniazdowników) i Wrocław (18 proc.).

Mężczyźni częściej zostają z rodzicami

Poza zróżnicowaniem geograficznym mocno rzuca się w oczy także zróżnicowanie, jeśli chodzi o płeć. Wśród gniazdowników jest zdecydowanie więcej mężczyzn (63 proc.) niż kobiet (37 proc.).

Wśród kolejnych roczników udział osób mieszkających z rodzicami, które nie założyły własnej rodziny, stopniowo maleje. W 2022 roku wśród najmłodszego badanego rocznika udział gniazdowników wynosił 56 proc. - podaje GUS. Wśród 34-latków było to już 19 proc.

Im starsze roczniki, tym za to większe dysproporcja między płciami. "Podczas gdy na 100 kobiet w wieku 25 lat przypada 136 mężczyzn w tym wieku, to na 100 kobiet w wieku 34 lat jest już 202 mężczyzn w tym wieku" - czytamy w raporcie.

Większość pracuje, część się uczy. Kim są gniazdownicy?

Uczyło się lub studiowało nieco ponad 6,6 proc. gniazdowników w Polsce. Większy odsetek takich osób pracował - było to 63 proc. 6 proc. było bezrobotnych, a 31 proc. biernych zawodowo. Przypomnijmy, że ogółem dla całej populacji stopa bezrobocia na koniec grudnia 2022 roku wyniosła 5,2 proc. Osób biernych zawodowo było 41,8 proc.

Liczba osób z niepełnosprawnością pośród mieszkających z rodzicami, które nie założyły rodziny wyniosła na koniec 2022 roku wyniosła 102 tysiące. To stanowiło 5,9 proc. badanej populacji. Z kolei już co piąty gniazdownik miał rodzica z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: demografia | rynek nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »