Cukier będzie dalej drożał, ale go nie zabraknie
Polska produkuje więcej cukru niż wynosi krajowe spożycie. Ostatnie braki towaru na półkach sklepowych to efekt paniki zakupowej i próba uchronienia się konsumentów przed dalszą zwyżką cen. Producenci uspokajają - cukru nie zabraknie. Natomiast trzeba się liczyć z tym, że będzie on dalej drożał. Rosną koszty produkcji - drożeją same buraki ze względu choćby na ceny środków uprawy roślin, ale też ceny energii, opakowań i transportu.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc
- Brak cukru na półkach sklepowych wynika z dwóch czynników. Pierwszy to nieuzasadniona panika ze strony konsumentów związana prawdopodobnie z wojną w Ukrainie i jej skutkami oraz obawami związanymi z możliwością ograniczania energii dla przemysłu. Drugi argument to rosnąca cena produktu. Polacy chcą zrobić większy zapas, aby uchronić się na jakiś czas przed podwyżkami. Poza tym, mamy okres letni, który odznacza się zwiększonym zapotrzebowaniem, związanym z robieniem przetworów - mówi Interii Michał Gawryszczak, dyrektor biura Związku Producentów Cukru w Polsce.
Zapewnia, że cukru wystarczy dla wszystkich zainteresowanych konsumentów. - Mamy jednak do czynienia z harmonogramami dostaw ustalonymi między producenta mi a odbiorcami, których nie da się w wielu przypadkach przyspieszyć - informuje.
Krajowa Grupa Spożywcza (dawniej Krajowa Spółka Cukrowa), która zaopatruje 40 proc. odbiorców w Polsce, informowała w ostatnich dniach, że zamówienia do klientów realizuje zgodnie z zawartymi kontraktami, a dostawy z jej strony są niezakłócone.
Przypomniała, że podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu podczas wybuchu epidemii Covid-19, kiedy to również konsumenci zaczęli masowo wykupywać produkty spożywcze na zapas. - Obecnie nie ma zagrożeń, że w naszym kraju zabraknie cukru - zapewnia Krajowa Grupa Spożywcza.
Czytaj również: Limit na cukier w Biedronce
Polska jest trzecim producentem cukru w UE. Średniorocznie produkcja krajowa wynosi ponad 2 mln ton, a zużycie to 1,6 mln ton. Zostaje nam więc średnio około 400 tys. ton, które eksportujemy m.in. do Izraela, Niemiec czy do Czech. Import jest marginalny - sprowadzamy z zagranicy głównie cukier trzcinowy oraz ekologiczny.
Kolejna kampania cukrownicza rozpocznie się we wrześniu. Michał Gawryszczak mówi, że w tym roku obszar zasiewu buraka cukrowego jest trochę mniejszy niż rok temu, a to dlatego, że rolnicy mieli do wyboru inne uprawy, bardziej opłacalne dla plantatorów, jak choćby pszenica, która drożała na potęgę. - W zeszłym roku wyprodukowaliśmy 2,3 mln ton, w tym roku produkcja cukru powinna wynieść 2 mln ton ze względu na wspomniany nieco mniejszy areał upraw - wyjaśnia.
Czytaj więcej: Krajowa Grupa Spożywcza na temat braku cukru: Obserwujemy elementy paniki
Mimo korzystnego bilansu cena cukru rośnie i - jak zapewnia przedstawiciel producentów - raczej nie wróci do poprzedniego poziomu. Wynika to z faktu, że od dłuższego czasu producenci cukru odczuwają silny wzrost kosztów związanych z produkcją. - Chodzi o podwyższone ceny energii, opakowań, transportu, ale też ceny samego buraka cukrowego. Koszty u plantatorów także wzrosły m.in. ze względu na drożejące środki ochrony roślin - przekonuje.
Związek Producentów Cukru przeprowadził na początku roku badanie, pokazujące wzrost kosztów w styczniu tego roku względem stycznia minionego roku. Cena energii elektrycznej wzrosła około 30 proc., cena opakowań około 35 proc., koszty certyfikatów CO2 około 150 proc. A to było to przecież jeszcze przed wojną.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
- Nie należy także zapominać, że mamy do czynienia z bardzo wysoką inflacją. W dłuższej perspektywie nie przypuszczam, by cukier mógł tanieć, a wręcz przeciwnie zakładam dalszy wzrost jego ceny - informuje. - Między producentami a odbiorcami obowiązują przede wszystkim umowy długoterminowe zawierane na rok lub dłużej. Ceny cukru wraz z nową kampanią cukrowniczą prawdopodobnie będą dalej rosły - dodaje.
Czytaj również: Polka pokazała cenę cukru w niemieckim markecie! Zwala z nóg?
W Polsce czterech producentów cukru odbiera buraki od około 27 tys. plantatorów. Producentami są: Krajowa Grupa Spożywcza, Pfeifer & Langen Polska, Südzucker Polska i Nordzucker Polska.
Monika Borkowska
Zobacz również: