Reklama

Cypryjski sektor bankowy w liczbach

Cypryjski sektor bankowy i związane z nim usługi finansowe stanowią około 45 proc. PKB Cypru, wartego 17,5 mld euro; sam sektor bankowy odpowiada za 30 proc. PKB wyspy - podała w poniedziałek AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Bank of Cyprus.

Wartość lokat zdeponowanych w cypryjskich bankach sięga - według danych banku centralnego Cypru - 70 mld euro.

Aktywa rosyjskie w bankach cypryjskich ocenione zostały przez agencję ratingową Moody's na 24 mld euro, czyli jedną trzecią zdeponowanych tam sum.

Według opublikowanych we wrześniu danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w roku 2011 na Cyprze występowała największa na świecie koncentracja banków komercyjnych.

Sektor zatrudnia ponad 20 tys. osób.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - zatrudnia ponad 11 tys. osób. Ma liczne oddziały za granicą, w tym 199 w Rosji, 188 w Grecji i 42 na Ukrainie.

Reklama

W marcu 2012 roku Bank of Cyprus reprezentował blisko 37 proc. (975 mln euro) kapitalizacji giełdowej na Cyprze.

Laiki Popular Bank to drugi co do wielkości bank na wyspie; według wysokiego rangą przedstawiciela jego zarządu w roku 2012 wartość zdeponowanych w nim lokat wyniosła 9,2 mld euro, czyli 13,2 proc. wartości wszystkich depozytów w cypryjskich bankach.

Laiki odpowiada za 17,3 proc. (460 mln euro) kapitalizacji giełdowej na Cyprze.

Hellenic Bank, którego głównym akcjonariuszem jest cypryjski Kościół (30 proc.), ze swymi 103 mln euro stanowi tylko 3,9 proc. kapitalizacji giełdowej na wyspie.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »