Czesi podnoszą stopy proc. o 0,75 pkt proc. do 4,50 proc.

Bank Centralny Czech podniósł w czwartek stopę referencyjną o kolejne 0,75 pkt proc. do 4,50 proc. i wysunął się zdecydowanie na prowadzenie w regionie. Dla porównania: główna stop proc. w Polsce to obecnie 2,25 proc., na Węgrzech 2,90 proc. Ale politykę pieniężną zacieśniają nie tylko banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zaskoczenia nie ma: Bank Centralny Czech podniósł główną stopę proc. zgodnie z oczekiwaniami. Ostatni raz tej wysokości stopy proc. w Czechach obserwować można było w 2002 r.

Również Bank Anglii podwyższył dzisiaj stopy proc. o 0,25 pkt proc. do 0,5 proc., by - jak podkreślił - obniżyć inflację do celu. Bank Anglii uzasadnił tę decyzję, tym że: z jednej strony gospodarka kontynuuje odbicie po pandemii, ale przede wszystkim - inflacja pozostaje zdecydowanie powyżej celu inflacyjnego, który na Wyspach wynosi 2 proc. Jednocześnie bank centralny prognozuje, że wzrost cen może sięgnąć nawet 7 proc. Dopiero wtedy zacznie się obniżać. Fakt, że 4 na 9 członków Banku Anglii głosowało za większą podwyżką dzisiaj, tj. o 0,5 pkt proc., niewykluczone, że to jeszcze nie koniec zacieśniania polityki pieniężnej. Bank ING ocenia, że do kolejnych podwyżek dojdzie w marcu i maju tego roku.

Reklama

W grudniu 2021 r. inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła 5,4 proc. osiągając blisko trzydziestoletnie maksimum.

Wcześniej także Bank Centralny Węgier zdecydował się na kontynuację zacieśnienia polityki pieniężnej. Pod koniec stycznia po raz ósmy podniósł stopy procentowe, w ostatnim ruchu o 0,5 pkt proc. do 2,90 proc.

Do podwyżek stóp proc. szykuje się także amerykańska Rezerwa Federalna. Jak podał tamtejszy urząd statystyczny - inflacja w grudniu sięgnęła 40-letniego szczytu i w grudniu wyniosła 7 proc. Szef Fed Jerome Powell przyznał, że istnieje "spora przestrzeń" dla podwyżek stóp proc. bez szkody dla rynku pracy. Ekonomiści oczekują, że Fed podniesie stopy w tym roku kilkukrotnie.

Po wczorajszych wstępnych danych o inflacji dla strefy euro, rośnie również presja na zacieśnianie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny. Na to rynki finansowe będą musiały jednak jeszcze poczekać. Na dzisiejszym posiedzeniu EBC pozostawił stopy proc. na tym samym poziomie, a w reakcji na wzrost cen ogranicza się jedynie do zmniejszenia programu skupu aktywów.

Inflacja w strefie euro w styczniu wzrosła w ujęciu rocznym do 5,1 proc. z 5,0 proc. w grudniu - wynika ze wstępnych szacunków Eurostatu. Ekonomiści przewidywali spadek wskaźnika do 4,4 proc. Według Eurostatu największy wpływ na wzrost inflacji miały wzrost cen energii o 28,6 proc. w ujęciu rocznym (w grudniu było to 25,9 proc. rok do roku), żywność +3,6 proc. rok do roku (w grudniu 3,2 proc. r/r), usługi +2,4 proc. (tak samo jak w grudniu).

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy proc. od października 2021 r. Stopa referencyjna wzrosła z 0,1 proc. do 2,25 proc. obecnie. Na najbliższym posiedzeniu RPP ekonomiści spodziewają się kolejnej podwyżki o 0,5 pkt proc. Eksperci Morgan Stanley napisali w raporcie dzisiaj, że RPP może w lutym zdecydować się na podwyżkę o 75-100 pkt bazowych.

"Prezes Glapiński mówi, że będzie się starał przekonać członków Rady, żeby wydłużyć cykl podwyżek stóp w tym roku, co sugeruje, że mógł napotkać w tej sprawie na opór. Widzimy możliwość, że NBP przeorientuje swoją funkcję reakcji w kierunku ryzyk inflacyjnych, wobec skupienia na ryzykach dla wzrostu obecnie, co sugeruje ostatnia jastrzębia komunikacja prezesa Glapińskiego. Wobec tego widać ryzyko, że RPP podwyższy stopy o 75-100 pkt bazowych. w lutym i ponownie przyspieszy cykl podwyżek" - ocenili ekonomiści banku.

Nad Wisłą inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. Cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. z dopuszczalnym odchyleniem w górę lub w dół o 1 pkt proc.

Bartosz Bednarz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | stopy procentowe | bank centralny | banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »