Reklama

Czeski RegioJet chce uruchomić połączenia na trasach Warszawa - Wiedeń i Wrocław - Warszawa

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) poinformował, że czeski przewoźnik kolejowy RegioJet złożył w wniosek w sprawie uruchomienia pasażerskich połączeń komercyjnych na trasie Warszawa-Wiedeń przez Katowice i Wrocław-Warszawa przez Katowice i Opole

Jak poinformował UTK, przewoźnik zadeklarował chęć wykonywania nowej usługi przewozu osób na tych trasach w terminie od 11 grudnia 2022 r. do 11 grudnia 2027 r.

RegioJet na trasie Warszawa-Wiedeń planuje uruchomić jedno połączenie dziennie. Z Warszawy Wschodniej pociąg odjeżdżałby o godzinie 10:00 i przyjeżdżałby do Wiednia o godzinie 17:16. W przeciwnym kierunku wyjazd z Wiednia planowany jest na 10:40, a przyjazd do Warszawy o godzinie 17:55.

Z informacji udostępnionych przez UTK wynika też, że na trasie Wrocław-Warszawa planowane jest uruchomienie dziewięciu połączeń dziennie. Pierwsze pociągi z Warszawy i Wrocławia odjeżdżałyby o 4:00, a ostatnie o 20:00. Przyjazdy do miast docelowych zaczynałyby się o godzinie 8:56, a kończyły o godzinie 0:56.

Reklama

Z wniosku złożonego przez RegioJet wynika, że kursy realizowane byłyby przez pociągi liczące od sześciu do 10 wagonów pasażerskich z miejscami do siedzenia.

Teraz urząd przez miesiąc będzie czekać na wniesienie wniosków o przeprowadzenie badania równowagi ekonomicznej. Wniosek taki może na przykład złożyć przewoźnik kolejowy operujący na trasie, którą chce obsługiwać RegioJet.

Po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej organ regulacyjny określa, czy równowaga ekonomiczna umowy o świadczenie usług publicznych byłaby zagrożona.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zgodnie z unijnymi przepisami równowagę ekonomiczną umowy o świadczenie usług publicznych należy uznać za zagrożoną, jeżeli proponowana nowa usługa miałaby m.in. istotny negatywny wpływ na poziom zysku podmiotu świadczącego usługi publiczne.

Na początku tego tygodnia na stronach UTK pojawiła się informacja, że RegioJet złożył wniosek w sprawie uruchomienia pasażerskiego połączenia komercyjnego na trasie Kraków Główny - Gdynia Główna przez Warszawę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »