Czy fotowoltaika na balkonie to dobry pomysł? Sprawdzamy, ile to kosztuje

Fotowoltaika, przez lata kojarzona z panelami rozmieszczonymi na dachach i w ogrodach, coraz częściej pojawia się również na balkonach. Podpowiadamy, czy to rozwiązanie dla ciebie.

Panele fotowoltaiczne na domu, w ogrodzie czy na balkonie?

Fotowoltaikę Polacy pokochali kilka lat temu. Instalacje przydomowe wyrastały u nas jak grzyby po deszczu sprawiając, że znaleźliśmy się w czołówce Europy pod względem przyrostu mocy z odnawialnych źródeł energii.

Boom fotowoltaiczny już zmalał, ale nadal pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii jest dla wielu osób pociągające. Ze względu na stale rosnące ceny mediów, nikogo nie powinno to dziwić.

Pod względem technicznym nie ma większych różnic między instalacją fotowoltaiczną umieszczoną na gruncie, dachu czy balkonie budynku. Każda instalacja składa się z odpowiedniej liczby modułów fotowoltaicznych i inwertera, czyli falownika.

Instalacje dzieli się na on-grid i off-grid. On-grid połączone są z siecią elektryczną i mogą przesyłać wyprodukowany prąd do sieci. Natomiast instalacje off-grid nie są podłączone do sieci i produkują prąd, który może być wykorzystany tylko przez właściciela.

Reklama

Kluczem do maksymalnego wykorzystania potencjału fotowoltaiki jest umieszczenie paneli w takim miejscu, w którym będą optymalnie nasłonecznione. Najlepiej kierować je w stronę południową lub południowo-wschodnią.

Jeśli nie dysponujemy kawałkiem ziemi, mieszkamy w budynku wielorodzinnym i nasz balkon jest zwrócony w odpowiednią stronę świata - możemy rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej. Jak się do tego przygotować?

Bez formalności ani rusz. Co trzeba sprawdzić przed instalacją fotowoltaiki na balkonie?

Balkon zazwyczaj uznawany jest za część nieruchomości wspólnej w przypadku budynków wielorodzinnych. Oznacza to, że spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa muszą wyrazić zgodę na to, aby wprowadzać na nim istotne zmiany wpływające na estetykę i bezpieczeństwo budynku: fotowoltaika zdecydowanie jest taką zmianą.

Wniosek zazwyczaj należy zgłosić do wspólnoty i zawrzeć w nim możliwie wiele informacji. Bez wątpienia przyda się projekt instalacji wykonany przez profesjonalną firmę montażową, zawierający analizę miejsca, opis wybranych podzespołów oraz audyt bezpieczeństwa.

Decydując się na współpracę z firmą fotowoltaiczną możemy spodziewać się takiej analizy w cenie końcowej instalacji. Jeśli nie dojdzie do jej realizacji (np. ze względu na odmowę spółdzielni), możliwe, że za wykonanie projektu firma wystawi fakturę w wysokości kilkuset złotych.

Koszty instalacji fotowoltaiki na balkonie

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości. Przy niewielkich instalacjach, takich jak np. balkonowa, najdroższym elementem całej inwestycji jest zazwyczaj inwerter.

Jakim miejscem trzeba dysponować, by myśleć o instalacji na balkonie? Jeden panel fotowoltaiczny potrzebuje ok. 2 metrów kwadratowych powierzchni. Dlatego rzadko kiedy instalacje balkonowe składają się z więcej niż dwóch paneli.

Koszt instalacji fotowoltaicznej pracującej off-grid i złożonej z dwóch paneli oraz inwertera, to mniej więcej 3500-4000 złotych razem z montażem. W zależności od zużycia prądu przez gospodarstwo domowe oraz usytuowania paneli, zwrotu inwestycji można się spodziewać po 7-10 latach przy obecnym systemie rozliczeń.

Zalety i wady fotowoltaiki na balkonie

Największą zaletą fotowoltaiki umieszczonej na balkonie, tak samo jak i każdej innej, jest duże uniezależnienie od obowiązujących cen energii. Sprawne wykorzystywanie produkowanej energii może obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent - do ok. 30 proc.

Nowoczesnej generacji panele utrzymują sprawność przez 30-40 lat, a gwarancją są objęte przez 20-25. Instalacja fotowoltaiczna jest również nie tylko ekonomicznym, ale i ekologicznym rozwiązaniem.

Bez wątpienia jednak instalacja taka nie jest pozbawiona wad. Po pierwsze, nie każdy dysponuje balkonem zwróconym w optymalną stronę: w innych przypadkach fotowoltaika będzie działała z niepełną mocą, wydłużając czas zwrotu inwestycji.

Kolejną kwestią jest także to, że panele zajmują miejsce: nie wyłącza to całkowicie balkonu z użytku, ale zdecydowanie ogranicza możliwość jego wykorzystania. Fotowoltaika na balkonie przez wiele osób nie jest również uważana za estetyczne rozwiązanie.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę na balkonie?

Zastanawiając się nad tym rozwiązaniem, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, warto mieć świadomość, że do pokrycia zapotrzebowania na prąd standardowego gospodarstwa domowego w budynku wielorodzinnym, potrzeba co najmniej 6 paneli fotowoltaicznych. Dlatego nie ma co liczyć na to, że instalacja balkonowa kiedykolwiek zapewni zupełną samowystarczalność.

Po drugie, należy sprawdzić, czy możliwości usytuowania instalacji przyspieszą czy wydłużą zwrot z inwestycji: na balkonach od strony północnej czy zachodniej nie ma z pewnością sensu realizowanie takiej inwestycji.

Trzecią kwestią jest estetyka i praktyczne codzienne użytkowanie. Jeśli intensywnie korzystamy z balkonu i jest on przedłużeniem naszego mieszkania, to decyzja o wyłączeniu jego znacznej części pod instalację może znacznie obniżyć nasz komfort.

Jeśli nie fotowoltaika na balkonie, to co?

Zdecydowanie 4 tysiące złotych to duży wydatek. Jeśli chcemy optymalnie wykorzystać te pieniądze dla oszczędności i ekologii, możemy przemyśleć zakup sprzętów AGD lepszej klasy, które ograniczą zużycie prądu i również wpłyną na obniżenie rachunków.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika | panele fotowoltoniczne | energia słoneczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »