Czy i kiedy TVP uruchomi kanały w MUX 8?
Według informacji "Rzeczpospolitej", zarząd TVP postawił start kanałów w MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej pod znakiem zapytania. Ich uruchomienie znajduje się podobno na liście inwestycji, z których będzie zmuszony w tym roku zrezygnować, jeśli politycy nie zapewnią TVP wyższych wpływów z abonamentu.
Operator MUX 8, spółka EmiTel, złożyła w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE) wniosek o wydanie decyzji rezerwacyjnej, która zobowiązałaby Telewizję Polską do uruchomienia kanałów w nowym multipleksie. Decyzja wydana przez UKE musiałaby zawierać termin, w jakim TVP byłaby zobowiązana uruchomić swoje kanały.
W MUX 8 nadawane są obecne 4 kanały SD - Zoom TV, Nova TV, Metro TV i WP. Mają do nich dołączyć 2 kanały SD lub 1 kanał SD i jeden kanał HD od TVP. Nadal nie wiadomo, kiedy te stacje wystartują. Nie wiadomo również, jakie to będą kanały. Jak wyjaśnił Maciej Stanecki, wiceprezes zarządu TVP, w projekcie budżetu na 2017 roku przewidziano tzw. rezerwę koncesyjną, z której spółka mogłaby opłacać koncesje ewentualnych nowych naziemnych kanałów, a także kwoty należne wtedy EmiTelowi za naziemną dystrybucję. Rezerwa nie pokryłaby jednak wszystkich kosztów nadawania takich kanałów - podaje "Rzeczpospolita".
Za nadawanie jednego kanału w MUX 8 komercyjni nadawcy płacą EmiTelowi rocznie ok. 7 mln zł. Oznacza to, że po uruchomieniu kanałów TVP w tym multipleksie przychody EmiTela z tego tytułu mogłyby wzrosnąć o ok. 21 mln zł rocznie. Tu warto dodać, że nie tylko EmiTel może czuć się pokrzywdzony z powodu braku kanałów TVP w MUX 8. Tracą na tym również nadawcy komercyjni, którzy zapewne notowaliby lepsze wyniki oglądalności, gdyby TVP po wejściu na MUX 8 zdecydowała się na przeprowadzenie kampanii informacyjnej, zachęcającej widzów do odbioru nowego multipleksu.
Kolejną niezadowoloną z braku postępów w tym temacie grupą są instalatorzy tv-sat, którzy po wzroście zainteresowania widzów nowym MUX-em, mieliby do czynienia ze wzrostem liczby zleceń, nie mówiąc już o samych widzach, którzy bez wątpienia ucieszyliby się z 2-3 nowych, bezpłatnych kanałów.
Autor: Jerzy Kruczek | źródło: Rzeczpospolita/satkurier.pl