Czy inflacja będzie już słabnąć z miesiąca na miesiąc?

Według wstępnego szacunku GUS inflacja w czerwcu wyniosła 4,4 proc. Była niższa niż w maju. Czy weszliśmy na ścieżkę malejącej inflacji? Nie, nie ma powodów do radości.

W maju inflacja wynosiła 4,8 proc. rok do roku. Ceny rosły więc wolniej, także w comiesięcznym porównaniu. W porównaniu kwiecień/maj był to wzrost o 0,3 proc, gdy czerwiec/maj o 0,1 proc.

- Pierwszy odbiór w komentarzach, które przeczytałem, jest taki, jakbyśmy mieli powody do wielkiej ulgi, niesłusznie, bo przecież jesteśmy nadal znacznie powyżej celu inflacyjnego NBP - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Jednak jesteśmy w okresie, gdy comiesięczne zmiany inflacji mogą być bardzo różne, ze względu na efekt bazy, czyli porównania do cen ubiegłorocznych, a zwłaszcza dotyczących paliw.

Reklama

Jeżeli z pomiarów inflacji wyłączymy ceny paliw i ceny regulowane - to widać rosnącą inflację konsumencką.

Patrząc na ceny, na które reaguje konsument i może podjąć decyzję kupować, czy nie kupować, widać rosnącą presję cenową.

- Są wakacje i ludzie chcą wydawać pieniądze, bo wcześniej mogli to robić w ograniczonym zakresie, ze względu na pandemię, a rosnąć będą zwłaszcza ceny żywności - komentuje ekspert XTB. - Na zachowania konsumenckie ma też wpływ mocny rynek pracy. Nie zdziwi mnie inflacja na poziomie 5 proc. w miesiącach jesiennych.

Jeżeli wysoka inflacja utrzyma się na obecnym poziomie, zaczniemy traktować, że to jest standard, a to byłoby niebezpieczne. Ze względu na oczekiwania płacowe, które mogą prowadzić do tzw. spirali inflacyjnej.

- Podwyższona inflacja jest zła także z tego względu, że staje się dodatkową przyczyną niepewności przy prowadzeniu biznesu - dodaje Kwiecień.

Przy wysokiej inflacji i praktycznie zerowych stopach procentowych mamy narastający problem z alokacją zasobów w gospodarce, tego przykładem jest rynek nieruchomości, gdzie ceny rosną bardzo szybko ze względów spekulacyjnych.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | ceny | prognozy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »