Reklama

Czy maszyna zastąpi człowieka?

Rosnące koszty związane z masową wysyłką przesyłek listowych sprawiają, że wiele firm, banków i urzędów rezygnuje z tej formy komunikacji na rzecz bardziej oszczędnych rozwiązań - e-mailingów lub coraz popularniejszych, alternatywnych technologii umożliwiających pełną automatyzację niemal wszystkich czynności związanych z obsługą korespondencji papierowej.

18 października jest obchodzony jako ogólnopolski dzień poczty polskiej. To właśnie dzisiaj swoje święto mają listonosze oraz wszyscy pracownicy, dzięki którym otrzymujemy listy i paczki.

List odchodzi do lamusa

Reklama

Choć obecnie zwykłą korespondencję zastąpiły wiadomości SMS czy e-maile, to poczta wciąż jest nam jednak potrzebna. Często w kolejce do okienka musimy odstać swoje bowiem Poczta Polska ma poważne problemy. Właśnie 18 października 1558r. król Polski Zygmunt II August ustanowił pocztę w Polsce.

Ile zarabia listonosz w Polsce?

Miesięczne wynagrodzenie (mediana) listonosza wynosi 1870 PLN. Zarobki 50% listonoszy wahają się od 1600 PLN do 2400 PLN. Premia stanowi 21% pensji całkowitej listonosza, natomiast 79% to płaca podstawowa. Część listonoszy otrzymuje również benefity. NP. listonosz w Puławach, 10 lat pracy, otrzymuje 1250 zł.

Dla porównania w Niemczech przysłowiowy listonosz otrzymuje 9,80 euro za godzinę pracy.

Milion listów miesięcznie

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Skarbników (CAST) średnia firma obsługuje około tysiąca faktur miesięcznie, a duże przedsiębiorstwo świadczące usługi masowe - nawet do kilkuset tysięcy. Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że pod koniec czerwca 2010 roku w Polsce aktywnych było ponad 45,5 miliona numerów telefonicznych, a tylko w drugim kwartale br. przybyło blisko 520 tysięcy nowych kart SIM.

Jak przyznał jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w kraju, 95% korespondencji kierowanej do prawie 8 milionów klientów stanowią faktury wysyłane w formie papierowej (dane z 2009 roku).

Faktury, wezwania do zapłaty, wyciągi bankowe, pisma urzędowe, wiadomości marketingowe i oferty handlowe - to najczęstsze przedmioty tradycyjnej korespondencji pocztowej. Firma, która wysyła tysiące listów miesięcznie musi liczyć się z ogromnymi wydatkami. Ręczne składanie dokumentów, pakowanie w koperty, zaklejanie i droga na pocztę - to proste czynności, które jednak są niemożliwe do wykonania przez jednego pracownika sekretariatu, działu recepcji czy administracji, szczególnie gdy liczy się czas i systematyczność.

A dodatkowe etaty to kolejne koszty dla przedsiębiorstwa. To sprawia, że wiele firm, których problemem jest uporanie się ze zbyt dużą ilością przesyłek pocztowych, szuka alternatywnych rozwiązań, tańszych i skuteczniejszych, które zmniejszą koszty, a jednocześnie ułatwią proces wysyłania listów.

Coraz popularniejsze na rynku systemy kopertujące z powodzeniem wykorzystywane są zarówno przez duże korporacje, które na co dzień wysyłają setki listów i przesyłek pocztowych, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa, którym bardziej opłaca się zakup funkcjonalnego urządzenia niż tworzenie nowego miejsca pracy dla osoby wykonującej tylko te czynności.

Może jednak maszyna?

Urządzenia kopertujące automatyzują proces związany z przygotowywaniem przesyłki listowej. Co więcej - są bardzo proste w obsłudze, zatem nie ma konieczności, aby obsługiwane były przez specjalnie w tym celu przeszkolonego pracownika. Wystarczy załadować dokumenty do podajnika, ustawić tryb pracy i czekać na efekt. Taka maszyna w ciągu 60 minut zakopertuje od 2,5 do nawet 3,2 tysięcy listów - to wynik niemożliwy do uzyskania w przypadku pracy ręcznej.

źródło: Printcom

Dowiedz się więcej na temat: maszyna | ludzi | zastąpi | listonosze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »