Czy nowy zapis zgodny z konstytucją
Prowadzenie aptek przez przedsiębiorców będzie - po wejściu w życie uchwalonych przez Sejm zapisów Prawa farmaceutycznego i przepisów je wprowadzających - niemożliwe. Zgodnie z nowymi regulacjami, prawo do prowadzenia aptek będą mieli tylko farmaceuci. Obecne apteki mają działać na dotychczasowych zasadach.
Według Prawa działalności gospodarczej, przedsiębiorcą jest m.in. osoba fizyczna, prawna oraz nie posiadająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą. Ustawa ta mówi ponadto, że przedsiębiorca wykonujący określony rodzaj działalności gospodarczej, co do którego odrębne przepisy nakazują posiadanie odpowiednich uprawnień zawodowych, musi zapewnić, by działalność ta była wykonywana bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień. Posłowie podzielili poglądy izb aptekarskich, że jedynie apteka prowadzona przez farmaceutę jest w stanie zapewnić pacjentom pełne bezpieczeństwo. Do funkcjonowania aptek, według farmaceutów, nie można stosować zasad wolnorynkowej gospodarki. Są one bowiem bardziej placówką ochrony zdrowia niż sklepem. Według niektórych jednak to, że farmaceuci znają się na lekach nie oznacza, że każdy z nich potrafi prowadzić aptekę. Nie muszą przecież być specjalistami od marketingu.
Jak powiedział nam anonimowo jeden ze specjalistów prawa konstytucyjnego, regulacje Prawa farmaceutycznego uchwalono zapewne w trosce o bezpieczeństwo pacjentów. Mogą one jednak naruszać ustawę zasadniczą. Godzą bowiem w zasadę wolności działalności gospodarczej. Rzecznik praw obywatelskich i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów również kwestionowali konstytucyjność ustawy. Posłowie jednak, mimo iż w 1992 r. Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył podobną sprawę orzekając o niekonstytucyjności przepisów, przyjęli ustawę.
Jak powiedziano PG, sędziowie na razie nie będą się wypowiadać na ten temat. Istnieje podejrzenie, że ustawa trafi do Trybunału - usłyszeliśmy. Bardzo możliwe, że skieruje ją tam prezydent. Na razie, jak dowiedzieliśmy się w Kancelarii Prezydenta, prezydent nie otrzymał jeszcze ustawy do podpisu.