Czy Polsat zdominuje rynek telewizji naziemnej?

Za 103 mln zł Polsat kupił od Grupy ZPR Media wszystkie udziały w Eska TV, Polo TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV i Vox Music TV oraz mniejszościowe udziały w Nowa TV i Fokus TV. Co to oznacza dla rynku naziemnej telewizji cyfrowej?

Zapewne inwestycja nie skończy się na 34 proc. udziałów w Nowej TV i Fokus TV.

Grupa Polsatu już zawarła przedwstępną umowę zakupu kolejnych 15 proc. udziałów w spółce, która jest właścicielem kanałów. To kwestia czasu, kiedy imperium Zygmunta Solorza-Żaka przejmie w całości obie stacje.

Obserwowaliśmy to już w przypadku TTV. W 2011 roku TVN kupił 25 proc. udziałów w spółce Stavka, która nadawała kanał, aby w 2012 r. przejąć nad nim kontrolę. Podobnie zrobił Discovery, który w grudniu 2016 roku kupił 49 proc. udziałów w należącej do Agory spółce Green Content (nadawcy Metro TV). We wrześniu 2017 roku amerykański koncern kontrolował już 100 proc. udziałów. Jeśli Polsat przejmuje wszystkie udziały w Nowej TV i Fokus TV, to będzie mieć tyle samo stacji naziemnych co TVP - osiem.

Reklama

Po co Polsatowi tyle kanałów muzycznych?

Jego stacje o tej tematyce nie radzą sobie najlepiej. Polsat Music HD miał w pierwszym półroczu 0,02 proc. udziału w rynku, a Disco Polo Music 0,13 proc. W tym samym czasie Polo TV miał 0,76 proc., natomiast Eska TV 0,33 proc. (wszystkie dane Nielsen Audience Measurement za Wirtualnymi Mediami). Po przejęciu przez koncern Zygmunta Solorza-Żaka kanałów muzycznych można spodziewać się zamknięcia polsatowskich stacji, które się z nimi dublują.

Zmiany nie wyjdą zapewne na dobre Nowej TV. Tutaj spodziewam się, że Polsat stworzy z kanału kolejną antenę powtórkową ze "Światem według Kiepskich" w ramówce. To się po prostu koncernowi Solorza-Żaka opłaca. Powtórkowy Super Polsat ma dwa razy lepsze wyniki niż sportowy Polsat Sport News w poprzednich latach.

Fokus TV to uzupełnienie oferty Polsatu o dokument. Głównym rywalem Polsatu jest TVN, związany ze Scrippsem, a wkrótce z Discovery. Do pory Polsat miał tylko świeży projekt Polsat Doku oraz występował w nazwie stacji należących do szwedzkiego Viasatu - Polsat Viasat Explore, Polsat Viasat Nature i Polsat Viasat History.

Nie sprawdziły się eksperymenty z nadawaniem przez spółki, które do tej pory nie miały kanałów telewizyjnych.

Wielkim koncernom typu Polsat czy TVN jest po prostu wygodniej dokonywać zakupów programowych na wiele stacji. Łatwiej o synergię, współpracę pomiędzy poszczególnymi redakcjami, aniżeli między redakcjami radiowymi, prasowymi i telewizyjnymi, jak przypadku ZPR (dziennikarze Radia Eska przygotowują materiały do Nowej). Agora też pozbyła się kanału telewizyjnego, chociaż kiedyś marzyła o telewizji. Mimo wielkich inwestycji Wirtualna Polska zrezygnowała z newsów w swojej telewizji. To może być kwestia czasu, kiedy Telewizja WP trafi do telewizyjnego gracza. Być może również Polsatu, bo grupa Zygmunta Solorza-Żaka kupuje pod koniec roku na potęgę. W tym samym dniu, kiedy pojawiła się informacja o przejęciu kanałów ZPR, światło dzienne ujrzały informacje o tym, że Cyfrowy Polsat przejmuje akcje telekomunikacyjnej spółki Netia.

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: telewizja | Polsat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »