Czy spadną ceny wody?

Resort środowiska chce znacząco obniżyć stawki opłat za pobór wód. Ma to zmniejszyć obciążenie budżetów domowych.

Resort środowiska chce znacząco obniżyć stawki opłat za pobór wód. Ma to zmniejszyć obciążenie budżetów domowych.

Od początku 2002 r., po wejściu w życie przepisów nowego prawa ochrony środowiska, które nie przewidziało zróżnicowania stawek opłat za wodę dla sektora komunalnego i dla przemysłu

drastyczne wzrosły opłaty za pobór wody.

Obecnie stawki opłat wynoszą 8,4 gr za pobór 1 mkw. wody podziemnej oraz 4,2 gr za pobór wody powierzchniowej śródlądowej. Stawki te mnoży się przez współczynniki różnicujące (od 0,3 do nawet 2,8), a wody powierzchniowe śródlądowe - dodatkowo przez współczynnik uzależniony od obszaru (od 1 do 1,2). Za wprowadzenie 1 kg substancji w ściekach płaci się 3,14 zł.

Reklama

Ponadto część firm wodno-kanalizacyjnych nie posiada stosownych pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków, co powoduje, że uiszczały one kary w wysokości 500 proc. należnej opłaty ekologicznej. Kary są następnie wkalkulowane w cenie wody dla mieszkańców.

Według projektu nowego rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska można będzie zróżnicować - w zależności od rodzaju ścieków. Zdaniem resortu środowiska spowoduje to obniżki stawek nawet o 48-68 proc. w stosunku do stawek obowiązujących dla przemysłu lub handlu.

Warto jednak pamiętać, że opłaty ekologiczne stanowią tylko część ceny wody, tak więc ewentualne obniżki jej ceny nie będą aż tak duże.

Projekt przewiduje również, że będą istnieć inne stawki w przypadku wykorzystania pobranych wód podziemnych oraz powierzchniowych śródlądowych - stawka dla zaopatrzenia ludności w wodę do spożycia oraz stawka na cele socjalno-bytowe (5 gr z 1 mkw. wody podziemnej i 3 gr dla wody powierzchniowej śródlądowej). Resort środowiska szacuje, że pozwoli to na obniżkę dotychczasowych stawek o ok. 38 proc. dla wód podziemnych i ok. 25 proc. dla wód powierzchniowych śródlądowych.

Źródło: Gazeta Prawna 27.02.2003

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »