Czy warto zwiększyć składkę emerytalną?

Czy zwiększenie składek na ZUS (i tym samym OFE) powyżej minimów wymaganych przez prawo da nam satysfakcjonujący efekt?

Wysokość minimalnych składek emerytalnych płaconych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą zapewni im tylko minimalne emerytury.

Czy warto zwiększyć składki?

W zależności od tego jak długo płacone będą składki w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze, taka minimalna emerytura może wynieść od ok. 500 do 1000 złotych (składki opłacane odpowiednio przed 20 i 40 lat). Ponieważ dla większości przedsiębiorców takie kwoty mogą okazać się niewystarczające nie tylko do prowadzenia życia na dotychczasowym poziomie, ale nawet do zaspokojenia minimalnych potrzeb, należałby przyjrzeć się możliwościom zwiększenia wypłaty emerytalnej. Przekonajmy się, czy zwiększenie składek na ZUS (i tym samym OFE) powyżej minimów wymaganych przez prawo da nam satysfakcjonujący efekt.

Reklama

Wpłać na lokatę i żyj z odsetek

Weźmy za przykład osobę, która rozpoczyna działalność w wieku 25 lat i będzie ją prowadziła przez 40 lat. Opłacając minimalne wymagane składki (jak dla osoby osiągającej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto), po 40 latach otrzyma ok. 1050 zł emerytury (w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze).

Podnosząc składkę do ZUS i OFE o 20 proc. może liczyć na ok. 1260 zł, emerytury, podnosząc składkę o połowę na ok. 1580 zł emerytury, a podwajając ją na ok. 2100 złotych - mniej więcej tyle ile wynosi obecnie przeciętna płaca netto. Podwojenie oznacza tu podniesienie składki z obowiązkowych ok. 400 zł, do niemal 800 złotych miesięcznie.

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie o efektywność takiego działania. Bowiem odkładając te same pieniądze - 400 złotych miesięcznie bez uwzględniania waloryzacji o wskaźnik inflacji - nawet na zwykłej lokacie bankowej oprocentowanej na 4 proc. rocznie, osoba taka zgromadzi na swoim koncie 475 tys. złotych - to wystarczy, by co miesiąc pobierać ok. 1 600 złotych emerytury z samych tylko odsetek od zgromadzonej kwoty, co razem z emeryturą z I i II filaru daje już ok. 2650 PLN.

ZUS - Zakład Utylizacji Składek?

Weźmy też pod uwagę, że kalkulacje przeprowadziliśmy dla osoby stosunkowo młodej, która na emeryturę będzie odkładała przez 40 długich lat. Dla osoby o 10 lat starszej podwojenie składki emerytalnej do ZUS i OFE oznaczać będzie wzrost emerytury z 790 do 1580 PLN, a dla 45-latka podwojenie składki oznaczałoby wzrost emerytury z 530 do 1060 złotych. W takim wypadku dopiero 4-krotne zwiększenie składki minimalnej (z ok. 390 do 1530 PLN miesięcznie) pozwoliłoby mieć nadzieję na emeryturę w wysokości ok. 2000 dzisiejszych złotych z I i II filaru. Analogicznie jak w przypadku 20-latka - zwiększenie składek miesięcznych, ale poza I i II filarem, nawet na lokacie dającej 4 proc. rocznie dałoby lepsze efekty (ok. 1600 PLN z samych odsetek od zgromadzonej kwoty).

Dorota Kępka

księgowa Tax Care

Tax Care
Dowiedz się więcej na temat: składki emerytalne | emerytura | ZUS | efekt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »